fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Największe amerykańskie agencje ratingowe do kontroli

Amerykańska komisja papierów wartościowych i giełd - U.S. Securities and Exchange Commission (SEC) weryfikuje pracę trzech głównych agencji ratingowych: Moody's, Standard & Poor's i Fitcha. Powodem są powiązania z kryzysem na rynku kredytów subprime i doniesienia o problemach systemu informatycznego Moody’s
Komisja rozesłała listy do trzech agencji z zapytaniem o metodologię używaną do oceny zdolności kredytowej – poinformował Erik Sirri z SEC.
Szczególnie interesują nas założenia i metody stosowane do wykrywania błędów w ratingowaniu pod złożone produkty finansowe, historia tych błędów i środków zaradczych stosowanych po ich wykryciu – dodał.
Agencje ratingowe są krytykowane za to, że nie wysyłały ostrzeżeń o wysokości należności wielkich korporacji. Chodzi także o ratingi kompleksowych produktów finansowych, które poległy na polu hipotek wysokiego ryzyka. Niedostateczna miała być także ocena następujących po sobie zdarzeń na rynku finansowym.
11 czerwca SEC formalnie zaproponuje nowe zasady dotyczące agencji ratingowych – powiedział Christopher Cox, prezes SEC. - Żyjemy w rzeczywistości post-Bear Stearns – uzasadnia decyzję skontrolowaniu agencji.
W zeszłym tygodniu Financial Times doniósł, że Moody's nadał błędną ocenę Aaa europejskim papierom dłużnym zwanymi CPDOs.
Moody’s podaje, że rating dotyczył 44 europejskich CPDOs. Agencja wynajęła prawników z Sullivan & Cromwell, aby przeprowadzić śledztwo w sprawie nieprawidłowości w systemie informatycznym. Chodziło o błędne kody w programie, który nadawał produktom finansowym noty o cztery stopnie wyższe niż wskazywałaby ocena merytoryczna.
Źródło: Yahoo
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA