fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Atrakcyjność myślenia

“Trzeci punkt widzenia” to jeden z najciekawszych programów w Telewizji Polskiej. Raz w tygodniu trzech filozofów komentuje budzące powszechne zainteresowanie wydarzenia, odsłaniając przejawiające się w nich uniwersalne zjawiska i przez nasze codzienne spory pokazując uniwersalne kontrowersje. Robią to w atrakcyjnej formie, która powoduje, że nawet elitarne wydawałoby się dociekania stają się przystępne dla każdego.
Filozofowie ci to Marek Cichocki, Dariusz Gawin i Dariusz Karłowicz. Każdy z nich ma na koncie kilka poważnych książek, a Cichocki i Karłowicz wydają własnym sumptem niezwykle interesujący, opasły rocznik filozoficzny “Teologia polityczna”, który stał się już instytucją polskiego życia intelektualnego, organizując rozmaite przedsięwzięcia naukowe i prezentując ciekawą stronę internetową.
“Trzeci punkt widzenia” dzieli się na trzy rozdziały inicjowane materiałem filmowym, który jest zaczynem dyskusji. W ostatnim tematami były: rocznica powstania Państwa Izrael, zaangażowanie do najnowszego filmu Krzysztofa Zanussiego Dody Elektrody oraz książka Zbigniewa Stawrowskiego “Niemoralna demokracja”.
Komentatorzy odsłaniali fundament narastającej w Europie niechęci do państwa żydowskiego, którego istnienie przypomina o twardych koniecznościach, z jakimi wiąże się byt państwowy, a których ostatnią instancją pozostaje zbrojna walka o przetrwanie. Poczucie obcości i niechęć, którą Izrael budzi w oddającej się snom o postpolityce Europie, są również do pewnego stopnia udziałem Polski. Odmienność naszych doświadczeń historycznych i sytuacji jest także nie do końca akceptowana przez dominujące środowiska opiniotwórcze Europy. Filozofowie pokazali również jak znaczącym wydarzeniem jest zaangażowanie gwiazdki popkultury przez reżysera o intelektualnych ambicjach.
“Trzeci punkt widzenia” emitowany jest w wartościowym, choć niszowym programie TVP Kultura. Czas, aby pojawił się w jednym z programów, w którym oglądany będzie przez znacznie większą liczbę widzów. Jak mało który wciela to, czym powinna być misja telewizji publicznej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA