fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rzecz o prawie

Rok rządu PiS: 14 reform Ziobry, subiektywna ocena Tomasza Pietrygi

Minister sprawiedliwości prokurator generalny Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów
PAP/Radek Pietruszka
Dziś mija rocznica działania gabinetu Beaty Szydło, dlatego postanowiłem ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze wystawić cenzurkę, podsumowując jego najważniejsze dokonania.

1.Likwidacja procesu kontradyktoryjnego, czyli odwrócenia przygotowywanej przez kilka lat, a obowiązującej zaledwie pół roku (od 1 lipca 2015 r.) reformy kodeksu postępowania karnego. Moim zdaniem błąd. Nie wiadomo jak reforma zadziałałaby w praktyce, trzeba było dać jej rok, a później zrobić korektę. Jej unicestwienie było za szybkie, nieprzemyślane, głupie i nigdy już nie dowiemy się, jaki miałaby wpływ na proces karny. Szkoda wysiłku legislacyjnego, organizacyjnego i pieniędzy podatników. W zamian mamy proceduralny chaos. Ocena: 1.

2. Wprowadzenie rejestru pedofilów. Czy taka forma monitoringu i przestrzegania przed przestępcami seksualnymi, przyniosła skutek? Tego nie wiemy. Ale wszelkie próby walki z tym zjawiskiem trzeba pochwalić. Ocena: 5.

3. Program pracy dla więźniów i likwidacja niepotrzebnych formalności przy ich zatrudnianiu. Działanie jak najbardziej pozytywne. Praca zamiast DVD i siłowni za kratami. A podobno nic tak nie uszlachetnia jak ona. Poza tym tak jest sprawiedliwiej i mniej uciążliwie dla podatników. Pytanie, jak program zadziała. W przeszłości takie próby były już podejmowane z marnym skutkiem. Dlatego program oceniam na 4+, za dobre intencje, dając kredyt zaufania, że tym razem się uda.

4. Wprowadzenie jawnych oświadczeń majątkowych dla sędziów i kar dyscyplinarnych. Oburzenie części sędziów zagrożeniami dla ich bezpieczeństwa mnie nie przekonuje. Są szczególną grupą ludzi, mającą szczególne uprawnienia i olbrzymią władzę. To wiąże się natomiast ze szczególnymi obostrzeniami. Przekonuje mnie za to sędzia Barbara Piwnik, która w wywiadzie dla „Rz" powiedziała: „Dlaczego mam się obawiać opublikowania oświadczenia majątkowego, skoro na warszawskim Mokotowie, gdzie mieszkam, wszyscy wiedzą, czym jeżdżę, w czym chodzę, jak żyję. A jeżeli sądzę od 30 lat, to znają mnie też we wszystkich więzieniach w kraju". Ocena: 4. Zmiana nie była konsultowana z sędziami, za to minus.

5. Zaostrzenie kodeksu karnego. Idee fixe Zbigniewa Ziobry. Chodzi m.in. o zaostrzenie kar za przestępstwa drogowe, najcięższe przestępstwa, składanie fałszywych zeznań czy ograniczenie trybów konsensualnych. Porażka. Po co zaostrzać kary, skoro przestępczość przy dość liberalnym kodeksie spada, i jest to już stały trend w ostatnich latach. Co wyższe kary mają zmienić? Dodatkowy minus za styl wprowadzania zmian. W nauce nazywa się to populizmem penalnym. Ocena: 1.

6. Reforma Krajowej Rady Sądownictwa. Wielu sędziów od dawna krytykowało obecny ustrój tej instytucji i słabą reprezentatywność. Reforma ma wprowadzić do KRS nowe twarze (maksymalnie dwie kadencje) oraz zmienić zasady wyboru. Czasami dobrze wpuścić trochę świeżego powietrza do każdego pomieszczenia: 4+.

7. Obniżenie (urealnienie) urzędowych stawek dla pełnomocników: adwokatów i radców. To chyba jakaś zemsta. Od lat były śmiesznie niskie, teraz jest jeszcze śmieszniej. Nie wiem, ile tu racjonalności działania ministra, a ile braku sympatii dla „prawniczych kast" i małostkowości. Ocena: 1.

8. Więzienie dla alimenciarzy, którzy uporczywie unikają płacenia na swoje dzieci, a także obowiązkowa praca dla nich. To drugie bardzo mi się podoba, to pierwsze trochę mniej, gdyż jako podatnik nie chcę płacić za ich pobyt w celi. Wychodzi: 3+.

9. Reforma skarg na przewlekłość postępowania. Sądy są opieszałe, to fakt, dlatego wszelkie próby zmobilizowania ich do szybszej pracy uważam za pozytywne. Jeżeli więcej osób będzie mogło się poskarżyć, że za długo czekają na sprawiedliwość, a procedura wyrównywania im krzywdy będzie szybsza, to popieram. Daję 4+.

10. Ograniczenie zabierania dzieci ze względu na biedę. Co do zasady pełna zgoda, przy wprowadzeniu tego przepisu dużo było jednak taniego populizmu i pijaru. Daję 5-.

11. Reforma prokuratury. Połączenie prokuratura generalnego z ministrem sprawiedliwości to powrót do tego, co działało przez dwie dekady. Złowieszcze scenariusze uczynienia z prokuratury narzędzia politycznego na razie się nie sprawdziły. Daję 3+.

12. Ściganie przestępców podatkowych oraz wysokie kary za wyłudzenia VAT. Państwo ma z tym ogromny problem. Więc wszelkie działania należy pochwalić. Daję 5.

13. Wprowadzenie tzw. konfiskaty rozszerzonej. Majątki przestępcze trzeba zabierać, to oczywiste. Po co jednak straszyć przy okazji uczciwych przedsiębiorców oraz wprowadzać procedury, które stwarzają zagrożenie, że będą nadużywane przeciwko uczciwym firmom. Daję 2, i tylko dlatego, że mam nadzieję na opamiętanie ministra.

14. Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji. Tworzenie alternatywnego wymiaru sprawiedliwości to nie jest dobry pomysł. Przewiduję więcej politycznych awantur, które rozmyją dochodzenie do prawdy. Mamy CBA, prokuraturę i sądy. To wystarczy. Ocena: 1.

Wychodzi średnia : 3,25

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA