fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Ilość nowych inwestycji ciągle rośnie

materiały dewelopera
Drapacze chmur i setki apartamentów – Katowice rozwijają się w niezwykłym tempie. Co deweloperzy proponują nabywcom?
– Z naszych obserwacji rynku nieruchomości na Śląsku wynika, że powstające nowe budynki mieszkalne lub całe osiedla bardzo szybko znajdują swoich nabywców. Istotna dla kupujących jest przede wszystkim lokalizacja – w przypadku domów południe Katowic, a w przypadku mieszkań ciągle przeważa bliskość do centrum. Mieszkania kupowane na cele inwestycyjne to głównie centrum i śródmieście – mówi Beata Kuc-Maćkowska z biura nieruchomości Domo Optima.
Na Śląsku zaczęły wyrastać nowe osiedla. Budowane tam mieszkania mają często podwyższony standard, systemy podziemnych garaży oraz całodobową ochronę.
– W Katowicach ilość nowych inwestycji ciągle rośnie. Od jakiegoś czasu jednak realne ceny sprzedaży nowych inwestycji i mieszkań przez deweloperów oscylują na poziomie maksymalnie do 8000 zł za metr kwadratowy. Oczywiście mówimy tutaj o mieszkaniach nowych, o wysokim standardzie wykończenia, jak również bardzo dobrze zlokalizowanych – podkreśla Marek Mandys, właściciel Biura Nieruchomości REMA w Katowicach.
Activ Inwestment stawia na zielone tereny Górnego Śląska. W okolicy Chorzowskiego Parku Kultury i Wypoczynku, przy ulicy Piastów ma powstać zespół dwóch apartamentowców z podziemnymi garażami na ponad 31 tys. samochodów. Ceny mieszkań wahają się tutaj od 4990 zł do 5880 zł za mkw. Proponowane apartamenty mają powierzchnie od 29 mkw. do 92 mkw., a zakończenie pierwszego etapu tej inwestycji planowane jest na I kwartał 2009 roku.
Na wysoki standard wykończenia stawia także firma Inwest Pa. Nowo budowane osiedle ma charakteryzować atrakcyjny projekt architektoniczny, sprawdzone nowoczesne technologie i naturalne materiały.
– Najmocniejszą stroną projektu jest dogodna lokalizacja, wysoki standard jakościowy i efektowność wizualna naszego obiektu. W ramach projektu Miłe Zacisze przewiduje się zarówno wybudowanie 38 segmentów wielorodzinnych, w których będą łącznie 342 mieszkania, jak również 61 segmentów w zabudowie szeregowej, wraz z siecią infrastruktury technicznej – mówi Karolina Niesyto z firmy Inwest Pa.
Deweloper w tym przypadku proponuje również indywidualne projekty wnętrz oraz możliwość łączenia mieszkań. Ceny lokali mieszkalnych wahają się tutaj od 5200 zł do 5600 zł za mkw., a w przypadku domów cena wynosi 4370 zł za mkw.
– Katowice są bardzo atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów. Aglomeracja śląska jest ogromnym skupiskiem ludzi, a co za tym idzie, jest zapotrzebowanie rynku na nowe inwestycje mieszkaniowe. Przez długi okres w Katowicach nie było o nich nawet mowy. Dopiero rok temu na rynku ruszyły nowe projekty. Jest zapotrzebowanie na budowę nowych osiedli zamkniętych, strzeżonych, gdyż coraz większa część mieszkających tu osób potrzebuje takiego komfortu – uważa Marek Mandys, właściciel katowickiego biura nieruchomości REMA.
W pobliżu centrum handlowo-usługowego Silesia City Center powstają kolejne etapy osiedla Dębowe Tarasy. Jak zapewnia TriGranit, deweloper tej inwestycji, jest to miejsce o niepowtarzalnym uroku, położone w centrum Katowic, a jednocześnie w pobliżu jednego z największych parków w Europie. W pierwszym etapie inwestycji wybudowano 250 mieszkań. Obecnie prowadzona jest sprzedaż drugiego etapu, który obejmuje 262 mieszkania. Ich oddanie planowane jest na III kwartał bieżącego roku. Powierzchnia mieszkań waha się tutaj od 27 mkw. do 121 mkw., charakterystyczne w tej inwestycji są tarasy, które osiągają powierzchnie od 70 mkw. do 160 mkw. Za metr kwadratowy mieszkania na tym osiedlu należy zapłacić średnio od 5800 zł do 7400 zł.
Inwestorów interesują również tereny bardziej oddalone od centrum Katowic. Przykładem takiej inwestycji może być osiedle Książęce w dzielnicy Ligota przy ul. Piotrowickiej. Głównym atutem osiedla podkreślanym przez dewelopera jest sąsiedztwo terenów zielonych. Budowa tutaj ma się zakończyć w grudniu 2009 roku. Oddane wówczas zostaną 22 budynki z mieszkaniami o powierzchniach od 35,4 mkw. do 86,7 mkw. Będzie można je zakupić w cenach od 6600 zł do 9700 zł za mkw.
W chwili obecnej spółka Jupiter Plaza przewiduje wykonanie budynku apartamentowo-biurowego przy ulicy Sokolskiej. Powierzchnie mieszkalne zajmą około 22 800 mkw. Budynek o wysokości 110 metrów będzie liczył 33 kondygnacje. Metraże mieszkań będą się rozpoczynały od 55 mkw. do właściwie dowolnej wielkości na czterech ostatnich kondygnacjach. W budynku dominować będą jednak mieszkania o powierzchni 100 mkw. Ceny za metr kwadratowy w zależności od piętra oraz stron świata oscylowały będą w granicach od 7000 zł do 13 500 zł.
– Rynek czeka na otwarcie. Tego typu architektura jeszcze nie pojawiła się w tym rejonie, ale sądzimy, że chętnych nie zabraknie. Klient w tym momencie oczekuje w standardzie chociażby garażu. Nasz budynek wyposażamy dodatkowo w klimatyzację najnowszej generacji. Mamy zamiar dalej inwestować na tym terenie, ale teraz walczymy z biurokracją – mówi Krzysztof Brzeski, prezes spółki Jupiter Plaza.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA