fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Literatura

Literatura z Izraela w Pałacu Kultury

600 wydawców z 30 krajów weźmie udział w 53. Międzynarodowych Targach Książki, których gościem honorowym jest Izrael. Impreza potrwa od 15 do 18 maja
– Nasza obecność na targach zbiega się z 60. rocznicą powstania Izraela – powiedział David Abraham Akiva Peleg, ambasador tego państwa w Polsce. – Wierzymy w moc literatury, która stanowi most między narodami i służy wzajemnemu poznaniu. W ciągu minionych lat wiele książek naszych autorów – zarówno sławnych, jak i początkujących – ukazało się po polsku. Zależy nam jednak na dalszej popularyzacji izraelskiej prozy i poezji. Mam nadzieję, że targi będą stanowić impuls dla tłumaczy, wydawców i czytelników.
Wśród pisarzy, którzy przyjadą do Warszawy, są: Chaim Chefer (ur. 1925) – wybitny poeta, felietonista i autor setek popularnych piosenek, laureat Nagrody Państwa Izrael, Ester Chaim (ur. 1963) – pisarka zajmująca się tożsamością swych rodaków i dramatem drugiego pokolenia ocalałych z Zagłady, czy Yossi Avni-Levy (ur. 1962), którego głośna książka „Ciotka Farhuma nie była dziwką” ukazała się już w Polsce. Niestety, w Pałacu Kultury zabraknie popularnych u nas Amosa Oza i Etgara Kereta.
Na uwagę zasługują nie tylko goście z Izraela. W tym roku mija 40 lat od pamiętnego lata 1968 r., kiedy studenckie protesty ogarnęły Francję, Niemcy i komunistyczną Polskę. Z tej okazji przyjedzie do Warszawy Uwe Timm (ur. 1940), jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy niemieckich. W swych książkach w prosty sposób pokazuje meandry życia jednostki uwikłanej w wielką historię. Nie moralizuje, ale przypomina, pomaga zrozumieć. Do tej pory ukazała się u nas jego autobiograficzna opowieść o zaangażowaniu w hitleryzm – „Na przykładzie mojego brata”. Komentując wojenny dziennik żołnierza SS – prywatnie starszego brata – Timm napisał o pokoleniu rodziców, które milczało na temat narodowego socjalizmu i jego skutków.
Nie zabraknie czołówki polskich autorów. „Traktat o łuskaniu fasoli” podpisywać będzie Wiesław Myśliwski, a „Marsz Polonia” – Jerzy Pilch. Nieodmiennie długie kolejki ustawią się do Sławomira Mrożka.Podczas targów zostanie zaprezentowany nowy konkurs literacki – Europejski Poeta Wolności. Celem ustanowienia przez Radę Miasta Gdańska tej nagrody jest wyróżnienie i promocja autorów, którzy w swej twórczości z talentem podejmują podstawową dla człowieka kwestię.
Więcej o Targach Książki arspolona.eactive.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA