fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

Dramatyczny musi poczekać na patrona

KFP
Jan Bończa-Szabłowski
Wbrew zapowiedziom na dzisiejszej sesji Rady Warszawy nie pojawi się temat nadania Teatrowi Dramatycznemu imienia Gustawa Holoubka
Posiedzenie rady zdominuje dyskusja o budżecie. Temat uczczenia pamięci zmarłego niedawno znakomitego aktora przełożono na kolejne posiedzenie, za trzy tygodnie.
Inicjatywa „Rz”, by Gustaw Holoubek został patronem Teatru Dramatycznego, a więc sceny, którą jako dyrektor doprowadził do rozkwitu, spotkała się z powszechnym poparciem.
Wśród sojuszników naszej idei znaleźli się m.in. minister kultury Bogdan Zdrojewski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, wybitni reżyserzy, aktorzy, muzycy, ludzie kultury. Pomysł zyskał też akceptację najbliższej rodziny zmarłego: żony Magdaleny Zawadzkiej oraz syna Jana ľHoloubka. Nieco bardziej sceptycznie podszedł do tej inicjatywy obecny szef Dramatycznego Paweł Miśkiewicz. W rozmowie z „Rz” przyznał, że zdaniem jego i części zespołu Gustaw Holoubek powinien patronować nie całemu teatrowi, lecz tylko Dużej Scenie. Sama uroczystość nadania imienia powinna się zaś odbyć w czerwcu, na zakończenie sezonu jubileuszowego.
Innego zdania są wspomniani artyści i politycy. O Holoubku jako patronie Teatru Dramatycznego od początku pisze z entuzjazmem zdecydowana większość internautów.
„Holoubek był dla mojego pokolenia jednym z nielicznych niekwestionowanych autorytetów, a prócz tego wspaniałym aktorem i człowiekiem. Oczywiście popieram pomysł!” (Lech)
„To był cudowny człowiek i znakomity aktor – poza tym wielka postać Teatru Dramatycznego – bardzo dziękuję za tę inicjatywę – coraz mniej takich ludzi – cześć pamięci Pana Gustawa”. (db)
„Wspaniała, wspaniała inicjatywa. Wielkie, wielkie dzięki. Chciałam również dodać, że są ludzie nie do zastąpienia, do takich należał Gustaw Holoubek. Gustawa Holoubka słuchałam, oglądałam, kiedykolwiek było to możliwe, (…) zawsze fascynował, pochłaniał bez reszty. Tak, niech Teatr Dramatyczny będzie Jego pomnikiem”. (Elżbieta)
„Holoubek to jedno z tych nazwisk, które mogą zniknąć w polskiej niepamięci, a których straty nie może zastąpić nic ani nikt. Teatr im. Gustawa Holoubka jest nakazem moralnym”. (Agata)„Wspaniale było słuchać jego słów, jego głosu, podziwiać jego aktorstwo. Zdecydowanie popieram tą inicjatywę”. (Ania)
Czekamy na dalsze głosy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA