fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Nowa płyta już tylko w piątek

Bloomberg
10 lipca wchodzą w życie nowe zasady muzycznej branży dotyczące wydawania nowych albumów.

Światowe premiery muzyczne we wszystkich krajach będą ukazywać się w tym samym dniu: w piątek. A dokładnie w każdy piątek od godz. 00.01 czasu lokalnego. Stanie się tak w ponad 45 krajach.

Długo omawiany przez branżę muzyczną zna całym świecie pomysł ma ułatwić artystom promocję, ale przede wszystkim ograniczyć piractwo, które do tej pory rozwijało się m.in. także dlatego, że ci fani muzyki, którzy kupili płytę wcześniej dostępną w jakimś kraju, od razu udostępniali ją nielegalnie w sieci pozostałym, którzy na legalną premierę musieli jeszcze poczekać. Dni muzycznych premier są bowiem obecnie różne dla różnych krajów.

- W poniedziałki premiery debiutowały we Francji i Wielkiej Brytanii, we wtorki w Stanach Zjednoczonych, w piątki w Australii i Niemczech, natomiast w Polsce nie było jednego dnia premier, daty ustalały wytwórnie indywidualnie. Powodowało to opóźnienia w dostępie do premierowych nagrań w poszczególnych krajach – podaje ZPAV.

Zmiany wymagają reorganizacji dotychczasowego systemu w branży, ale jej przedstawiciele są zadowoleni.

– Ustalenie jednego konkretnego dnia, w którym będą odbywać się premiery nowych wydawnictw muzycznych na całym świecie jest świetnym rozwiązaniem, które doskonale sprawdza się już od dawna na rynku kinowym. W piątek można wybrać się do kina nawet w ciemno, bo zawsze jest coś nowego. Teraz również nowa muzyka z wszystkich wytwórni będzie pojawiać się kumulacyjnie w piątki. To duże ułatwienie dla kupujących, którzy w jednym momencie będą mieli cały zestaw nowych albumów. Wpłynie to również na lepszą komunikację na temat nowych premier i ożywi rynek muzyczny – komentuje Maciej Kutak, dyrektor zarządzający Sony Music Entertainment Poland w Europie Wschodniej, członek zarządu ZPAV.

W Polsce zostaną wprowadzone zmiany, które obejmą oficjalną listę sprzedaży OLiS. Od 10 lipca zestawienie będzie obejmowało siedem dni od piątku do czwartku.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA