fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Konkurencja zbyt ostra dla małych firm

W maju upadło w Polsce 75 firm. To niewiele mniej niż rok temu, gdy zbankrutowało 79 przedsiębiorstw - raport Euler Hermes.
Bloomberg
W maju upadło w Polsce 75 firm. To niewiele mniej niż rok temu, gdy zbankrutowało 79 przedsiębiorstw.

Według ubezpieczającej należności firmy Euler Hermes większość bankructw dotyczy małych firm, które tracą udziały w rynku na skutek postępującej jego koncentracji. Przykładowo zsumowany roczny obrót firm, o których upadłości poinformowano w marcu, wyniósł ok. 200 mln zł. Tymczasem trzy, cztery lata wcześniej łączne przychody tych przedsiębiorstw sięgały 450–500 mln zł.

Zagrożone branże

Obecne upadłości mają być rezultatem koncentracji w handlu, branży budowlanej oraz sektorze usług nastawionych na obsługę biznesu. W tym ostatnim upadali pośrednicy finansowi, firmy z branży reklamy i marketingu, pracownie projektowe czy firmy zajmujące się nadzorem i obsługą inwestycji.

– Ponieważ według GUS w pierwszym kwartale inwestycje przedsiębiorstw rosły o 11 proc. rok do roku, to nie ich brak był przyczyną bankructw w sektorze obsługującym biznes. Były one efektem narastającej konkurencji wypychającej z rynku mniejsze i słabsze podmioty – komentuje...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA