fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Zmarł Ludvik Vaculik, autor "Manifestu 2000 słów"

Domena Publiczna/Vitjan at Czech Wikipedia
Wikimedia Commons
Ludvik Vaculik, dziennikarz, pisarz i dysydent, zmarł w wieku 88 lat. W 1968 roku zasłynął "Manifestem 2000 słów", krytykującym ówczesne władze komunistycznej Czechosłowacji.

"Manifest 2000 słów" był kluczowym dokumentem Praskiej Wiosny, antykomunistycznego ruchu, który spowodował radziecka inwazję na Czechosłowację w 1968 roku.

Vaculik stworzył ten dokument na wniosek naukowców z Akademii Nauk. Poddał w nim  krytyce komunistyczne władze. Napisał, że odkąd komuniści przejęli władzę w 1948 roku, naród czeski osiągnął taki punkt, w którym jego charakter i zdrowie duchowe są zagrożone.

Vaculik zażądał w manifeście wolności słowa, usunięcia z władz najzagorzalszych aparatczyków.  Dokument podpisały setki tysięcy ludzi, w tym czołowi intelektualiści ówczesnej Czechosłowacji. Manifest opublikowano w trzech ogólnokrajowych gazetach 27 lipca 1968 roku.

Alexander Dubček, który objął wówczas funkcję I sekretarza Komunistycznej Partii Czechosłowacji, realizując swój program "Socjalizmu z ludzką twarzą" brał pod uwagę postulaty zawarte w manifeście Vaculika. Jedną z jego reform było m.in.wprowadzenie wolności prasy.

Zmiany okazały się nieakceptowalne dla ówczesnych władz Związku Radzieckiego, które w sierpniu 1968 roku w operacji Dunaj dokonały inwazji na Czechosłowację.

Ludvík Vaculík znany jest w Polsce z książek "Siekiera", "Sennik czeski" i "Jak się robi chłopca".

Zmarł w swoim domu w Dobrzichovicach.

Źródło: Yahoo! News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA