fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynki wschodzące: Hossa też ma granicę

Najbardziej spektakularnym wydarzeniem na rynkach wschodzących była w zeszłym tygodniu spektakularna przecena w Chinach.
Bloomberg
W Chinach doszło do spektakularnego wstrząsu.

Shanghai Composite, czyli główny indeks giełdy w Szanghaju, stracił w czwartek aż 6,5 proc. Powodem tak silnej przeceny było zaostrzenie przez część domów maklerskich ich wewnętrznych regulacji dotyczących obrotu akcjami kupionymi na kredyt. Pojawiły się więc komentarze mówiące o pęknięciu bańki na chińskim rynku akcji.

W piątek główny indeks giełdy w Szanghaju lekko odrabiał straty, ale można się tam spodziewać w nadchodzących dniach podwyższonej zmienności. Rynek ten wciąż jest w fazie byka. Od początku roku Shanghai Composite zyskał 42 proc., a przez ostatnie12 miesięcy – 125 proc. Shenzen Composite od początku stycznia zyskał ponad100 proc. Chińska giełda mocno się więc rozgrzała, ale czy już przegrzała?

Hossa w ChRL jest napędzana głównie przez krajowych inwestorów detalicznych, którzy zniechęcili się do innych klas aktywów (takich jak np. nieruchomości czy produkty oferowane przez sektor parabankowy), a także liczą na to, że rząd i...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA