fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Pałac w Rogalinie znów można zwiedzać

Zakończyła się rewaloryzacja Pałacu w Rogalinie, jednej z najwspanialszych późnobarokowych rezydencji na ziemiach polskich.

Pałac w Rogalinie, oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, wygląda ponownie tak, jak za czasów jego właścicieli z rodu Raczyńskich. Publiczność będzie mogła go zwiedzać od 16 czerwca. Prace rewaloryzacyjne przeprowadzono głównie z funduszy unijnych w dwóch etapach –2007-2009 i 2012-2015. W drugim etapie koszt całej inwestycji wyniósł 39,4 mln zł, w tym 26 mln pochodziło z dofinansowania unijnego.

Prace rewaloryzacyjne objęły nie tylko pałac ze skrzydłami, ale i pozostałe sześć budynków rezydencji, rekonstrukcję XVIII-wiecznego mostka, bruku kwaterowego przed pałacem i nawierzchnie alei parku oraz konserwację i odtworzenie wyposażenia wnętrz.

Rogalińską rezydencję rodową wzniósł w drugiej połowie XVIII wieku Kazimierz Raczyński, starosta generalny Wielkopolski i marszałek nadworny koronny na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pałac przebudowany został w latach 70-tych XVIII w. przez najwybitniejszych architektów warszawskich: Dominika Merliniego i Jana Christiana Kamsetzera. Powstałe wówczas późnobarokowe założenie pałacowo-parkowe przetrwało do dziś w pierwotnym kształcie.

Rogalin pozostał w rękach Raczyńskich do 1939 r. Na jego wyjątkowe miejsce w polskiej kulturze składa się artystyczna wartość obiektu oraz wspaniałe krajobrazowe walory kompozycyjno – przestrzenne.

Z rodem Raczyńskich wiąże się również długa tradycja mecenatu kulturalnego i artystycznego. Pierwszą w Wielkopolsce funkcjonującą do dziś bibliotekę publiczną w Poznaniu ufundował Edward Raczyński w 1829 . Z kolei kolekcja malarstwa europejskiego, zainicjowana przez jego brata Atanazego, jest dziś trzonem zbiorów poznańskiego Muzeum Narodowego.

W rogalińskiej rezydencji można będzie obecnie oglądać nie tylko piękne wnętrza - mieszkalne i reprezentacyjne, ale także odtworzone wyposażenie imponującej neorokokowej biblioteki z dębowymi szafami dekorowanymi bogatą snycerką. Zwiedzać gabinet londyński Edwarda Bernarda Raczyńskiego, Prezydenta RP na Uchodźstwie, z oryginalnym wyposażeniem. I podziwiać obrazy w galerii malarstwa polskiego i obcego. W tym miejscu warto przypomnieć, że w 1991 r. Edward Bernard Raczyński powołał Fundację im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu i przekazał mu prawa własności do zespołu rezydencjonalnego w Rogalinie oraz dzieła sztuki z pałacu i galerii.

W wersji wirtualnej Pałac w Rogalinie dostępny jest na nowym portalu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA