fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Dokument o Pink Floyd w TVP Kultura

Pink Floyd znają wszyscy. Sprzedali ponad 200 milionów albumów, a ich legenda trwa.

Historia grupy rozpoczęła się w roku 1965, gdy trzej studenci architektury: Roger Waters, Nick Mason i Rick Wright, poznali się i postanowili razem zagrać. Ich wspólną fascynacją była muzyka lat 50. Sprawy nabrały tempa, gdy do grupy dołączył Syd Barret. Był pięknoduchem, ale i charyzmatycznym przywódcą.

- Jako ekscentryk widział świat inaczej. Dawał zespołowi tak potrzebną energię – ocenia dziennikarz muzyczny w filmie „Legendy rocka. Pink Floyd".

I tak Pink Floyd zaczęli grać na imprezach artystycznych, na wernisażach. Słynęli z grania późną nocą – co wtedy było unikatowe. W 1967 roku wydali pierwszą płytę. Ale Barret nie radził sobie z sukcesem, przesadzał ze środkami dopingującymi.

- Często w czasie wywiadów nie wiedział, gdzie jest, mówił bez sensu wprawiając innych w zakłopotanie – przypomina dziennikarka. - Na scenie też bywał nieobliczalny.

Zespól zrozumiał, że nie może się opierać na swoim naturalnym liderze. Pałeczkę pierwszeństwa przejął Roger Waters i to on nadał zespołowi brzmienie. Barett pisał w domu piosenki do drugiej płyty, ale tylko jedna na nią trafiła...

David Gilmour dołączając do zespołu wprowadził doń poczucie większej stabilności. Jego styl gry na gitarze wyznaczył charakterystyczne brzmienie grupy.

W 1973 zespół nagrał „Dark Side of the Moon" – płytę uznawaną nie tylko za największe dzieło Pink Floyd, ale i jedno z najistotniejszych dokonań w historii muzyki. Sprzedano ponad 40 milionów egzemplarzy tego albumu...

Na podstawie nie mniej słynnej „The Wall" nagranej w 1978 roku powstało przedstawienie teatralne i film. Spektakl był największym widowiskiem w historii grupy. Wystawiono go tylko 29 razy i to wyłącznie w 4 miejscach na świecie, odpowiadających warunkom Rogera Watersa.

Dokument przypomina kilka rozdziałów z bogatej historii zespołu. Fanów – nie oczaruje, bo jest raczej krótkim rozwinięciem encyklopedycznego hasła opisywanego przez dziennikarzy muzycznych. Ale dla muzyki, archiwalnych fragmentów – warto zobaczyć.

Premiera brytyjskiego dokumentu „Legendy rocka. Pink Floyd" w sobotę 30 maja o 19.15 w TVP Kultura.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA