fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Studenci zbierają na superauto

Zespół pracujący nad bolidem
Politechnika
Studenci Politechniki Warszawskiej budują bolid. Do zamknięcia projektu brakuje im 70 tys. zł. Szukają sponsorów.

Prace nad budową pojazdu trwają od roku i powinny zostać zakończone w drugiej połowie lipca. - Potem bowiem weźmiemy udział w zawodach - mówi nam Piotr Wonsewicz, student III roku Inżynierii Materiałowej PW, który uczestniczy w budowie bolidu.

Studenci z zespołu WUT Racing przygotowują pojazd do startu w zawodach studenckich bolidów w sierpniu na Węgrzech i we wrześniu we Włoszech. Kilkadziesiąt samochodów z całej Europy będzie się ścigało na torze, oceniane będą też zastosowane rozwiązania techniczne i prezentacja bolidu.

Przy budowie pojazdu pracuje 34 studentów Politechniki Warszawskiej skupionych w kole naukowym WUT Racing. Młodzi naukowcy wykorzystują nowe, często autorskie rozwiązania aerodynamiczne w konstrukcji nadwozia. W bolidzie znajdzie się również sterownik silnika (ECU) zaprojektowany i wykonany w całości przez studentów. Nowością technologiczną jest wykorzystanie do wykonania półosi napędowych i piast bolidu (elementów koła) stali nanokrystalicznej, stworzonej we współpracy z Wydziałem Inżynierii Materiałowej PW.

Jak opisuje Szymon Marciniak, członek zespołu "struktura stali przypomina materiał kompozytowy, ponieważ składa się z naprzemiennie ułożonych warstw twardego i wytrzymałego ferrytu oraz zapewniającego plastyczność i odporność na pękanie austenitu".

Po zakończeniu budowy studenci przeprowadzą testy. Sprawdzają, jak wymyślone przez nich rozwiązania sprawdzają się w praktyce. Przeprowadzą m.in. testy aerodynamiczne pojazdu podczas jazdy po torze oraz pomiary temperatur opon z wykorzystaniem kamer termowizyjnych, takich jakie są wykorzystywane w Formule 1.

Części bolida wykonywane są na specjalne zamówienie, co zdaniem studentów zwiększa koszty budowy pojazdu. - Na dokończenie projektu oraz start w zawodach brakuje nam około 70 tys. zł. Szukamy sponsora projektu - dodaje Piotr Wonsewicz.

Sponsor będzie mógł umieścić logo na karoserii bolidu, kasku kierowcy lub jego kombinezonie. - Nasz zespól wraz z bolidem może także uczestniczyć w spotkaniu pracowniczym zorganizowanym u sponsora - dodaje student.

Pierwszy studenci bolid na Politechnice Warszawskiej powstał w 2012 roku. Uczestniczył on w zawodach na na torze wyścigowym w Varano de Melegari (Włochy). Zmierzył się wtedy z 49 pojazdami i w ogólnej klasyfikacji bolid Politechniki Warszawskiej zajął 25 miejsce. Kolejny bolid został ulepszony.

Osoby chcące wesprzeć projekt mogą pisać na adres e-mail : tobiaszmayer@wutracing.pl.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA