fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

"Polska wybrała prezydenta sobie na złość"

AFP
Polska dokonała nieodpowiedzialnego wyboru - pisze "Niezawisimaja gazieta". "Dobrze chociaż, że w przeciwieństwie do wielu innych krajów w Polsce można zmienić prezydenta" - pisze rosyjski dziennik.

Gazeta podkreśla, że jeśli Polska chce być uważana za kraj, który ma się liczyć w Europie, to wybór Andrzeja Dudy na prezydenta jest "nieodpowiedzialny". "Polski wybór nie daje Rosji nadziei" - tak gazeta zatytułowała swój komentarz.

"Niezawisimaja" pisze, że dokonując takiego wyboru, Polacy jednak słusznie ukarali Bronisława Komorowskiego i Platformę Obywatelską, przede wszystkim za pasywność. Gazeta porównuje Prawo i Sprawiedliwość do putinowskiej "Jednej Rosji". "Gdyby liderzy tych partii porozmawiali sobie "od serca, mogliby nawzajem się zrozumieć" -pisze "Niezawisimaja Gazieta".

Według dziennika, Andrzej Duda stoi na stanowisku, że polski rząd prowadzi wobec Moskwy politykę zbyt łagodną, a w Unii Europejskiej brakuje jedności wobec sytuacji na Ukrainie. I to - jak pisze gazeta - jest zdaniem Dudy jeden z zasadniczych powodów niemożności powstrzymania eskalacji rosyjskiej agresji i czyni Europę pośrednio odpowiedzialną za ukraiński kryzys. Gazeta przypomina też, że Andrzej Duda jest zwolennikiem teorii o zamachu na pokładzie prezydenckiego tupolewa w 2010 roku.

"Niezawisimaja Gazieta" konkluduje, że w tej sytuacji ktoś, kto ma nadzieję na zbliżenie Moskwy z Warszawą, wykazuje się daleko idącą naiwnością.

"Rossijskaja Gazieta" natomiast zauważa w tekście zatytułowanym "Przebił głową sufit", że zmiana na prezydenckim fotelu w Polsce wpłynie na politykę zagraniczną prowadzoną przez nasz kraj, ale ta zmiana raczej nie będzie dotyczyć Rosji, która nie powinna się spodziewać ocieplenia wzajemnych stosunków. Uznając, że Andrzej Duda, jego żona i córka już stali się ulubieńcami Polaków, gazeta uprzedza, że jego wybór nie jest optymistycznym sygnałem dla Unii Europejskiej.

"Rossijskaja Gazieta" podkreśla, że już w trakcie kampanii wyborczej Andrzej Duda podkreślał różnice w podejściu Polski i Niemiec "do kilku kluczowych spraw" oraz konieczność wzmocnienia pozycji Warszawy w UE przy jednoczesnym wzmocnieniu współpracy Polski ze Stanami Zjednoczonymi. Gazeta przypomina też, że Andrzej Duda opowiada się za rozmieszczeniem w Polsce baz NATO, z którymi ściśle współpracować powinna polska armia, a państwo powinno dążyć do członkostwa w G20 i Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

"Rossijskaja Gazieta" przytacza słowa marka Siwca "znanego polskiego polityka, byłego szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego RP", który w udzielonym gazecie wywiadzie mówi, że zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach może mieć dwa oblicza. Jedno - że wpłynie on pozytywnie na politykę Prawa i Sprawiedliwości, ale drugie - że będzie narzędziem w rękach Jarosława Kaczyńskiego, tym silniejszym, że dysponującym "instrumentami państwowymi" - pisze "Rossijskaja Gazieta".

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA