fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Emerytalna zagrywka wyłącznie pod wybory

sxc.hu
Prezydent wycofał z konsultacji zapowiedzianą tuż przed wyborami ustawę zezwalającą na przejście na emeryturę po 40 latach pracy.

Kancelaria Prezydenta uzasadniła decyzję wynikiem wyborów wyborów.

- Krótki okres, jaki pozostał do zakończenia kadencji, oraz konieczność przeprowadzenia szerokich konsultacji publicznych i politycznych projektu ustawy przesłanego w piątek do konsultacji społecznych, powodują, że niemożliwe jest przeprowadzenie w całości procesu konsultacyjnego i legislacyjnego projektu - podała w komunikacie Kancelaria Prezydenta.

- Z uwagi na wynik wyborów, prezydent RP nie powinien, jeśli nie jest to konieczne, podejmować istotnych decyzji w okresie, jaki pozostał do końca kadencji - dodała Kancelaria w komunikacie.

W ubiegłym tygodniu na cztery dni przed wyborami prezydenckimi Bronisław Komorowski po spotkaniu ze związkowcami przedstawił projekt ustawy przewidujący możliwość przejścia na emeryturę przed osiągnięciem wieku emerytalnego przez osoby z co najmniej 40-letnim stażem składkowym.

- Dziś lub jutro prześlę go do Sejmu - zapowiadał wówczas prezydent. Dokument miał więc trafi do niższej izby parlamentu do piątku 22 maja.

Nie trafił. Jak sprawdziliśmy, do poniedziałkowego popołudnia wciąż nie było projektu w Sejmie. Równocześnie dokument miały otrzymać centrale związków zawodowych i organizacji pracodawców oraz do ministerstwo pracy i polityki społecznej.

-Pismo doszło do centrali dopiero w poniedziałek po południu - poinformował "Rzeczpospolitą" Marek Lewandowski rzecznik NSZZ "Solidarność". - Nie mieliśmy szans, żeby zapoznać się z nim przed wyborami, ale chyba właśnie o to chodziło - komentuje.

Jak podkreśla, związkowcy sygnalizowali, że są gotowi odnieść się do dokumentu w przeciągu 24 godzin. - Cały projekt okazał się brzydką przedwyborczą wrzutką - mówi Lewandowski. - To zupełnie nie koresponduje z powagą urzędu prezydenta RP - dodaje.

Według sondażowych wyników Bronisław Komorowski przegrał w drugiej turze wyborów z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Andrzejem Dudą. Oficjalne wyniki Państwowej Komisji Wyborczej nie są jeszcze znane.

Źródło: mojaemerytura.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA