fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Katyń oczami ukraińskiego KGB

Cmentarz Katyński
Fotorzepa, Jakub Ostałowski
IPN otrzymał z ukraińskich archiwów nowe dokumenty związane ze zbrodnią katyńską.

W poprzednim tygodniu delegacja polskiego IPN przebywała w Kijowie. W czasie tej wizyty Ihor Kułyk, dyrektor Głównego Archiwum Państwowego Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, przekazał na ręce prezesa IPN dr Łukasza Kamińskiego kopie materiałów archiwalnych dotyczących zbrodni katyńskiej.

Jak zapewniali Ukraińcy materiały te zostały odnalezione w ostatnich dniach w ukraińskich archiwach. Znalazły się w nim m.in. spis nazwisk oficerów z obozu w Starobielsku (z naszych informacji wynika, że dotyczą żołnierzy, którzy uciekli z konwoju) oraz dokumenty pokazujące działania sowieckiego KGB w sprawie pochowania ofiar zbrodni katyńskiej w Piatichatkach pod Charkowem.

Na razie trudno powiedzieć jaka jest wartość tych materiałów np. dla prowadzących śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej, bowiem są one analizowane. Pełna lista dokumentów będzie znana pod koniec tygodnia.

Wizyta polskiej delegacji związana była z przygotowywaną od kilku miesięcy prezentacją ukraińskiej wersji wystawy „Akcja AB – Katyń. Zagłada polskich elit". Jej uroczyste otwarcie miało miejsce w Narodowym Muzeum Historii Ukrainy.

"Wizyta delegacji IPN w Kijowie stała się okazją do pierwszego od wielu lat spotkania członków kierownictwa obu Instytutów Pamięci Narodowej – polskiego i ukraińskiego. Było to możliwe dzięki wznowieniu kontaktów, jakie nastąpiło po zwycięstwie ukraińskiej rewolucji zapoczątkowanej na Majdanie" - czytamy w komunikacie IPN.

Podczas roboczych rozmów omówiono przede wszystkim kwestie związane ze stosunkami polsko-ukraińskimi w okresie II wojny światowej i w pierwszych latach po jej zakończeniu. Ustalono, że pod auspicjami obu Instytutów powołane zostanie Polsko-Ukraińskie Forum Dialogu Historycznego. "Jego celem będzie debata o najbardziej dramatycznym okresie wspólnych dziejów Polaków i Ukraińców w latach 1939–1947. W jego skład wejdą uznani badacze ze środowisk naukowo-akademickich. Wstępem do działań Forum będzie seminarium, na którym zostanie ustalony szczegółowy zakres i zasady jego pracy. Uznano także, że należy zorganizować wspólną inicjatywę naukową, skierowaną do młodych badaczy tych tematów. Za niezwykle ważne uznano doprowadzenie do poszukiwania nieznanych źródeł i krytycznej edycji dokumentów dotyczących konfliktu polsko-ukraińskiego z lat 1939–47" - czytamy w komunikacie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA