fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory Prezydenckie 2015

Polacy wybierają prezydenta. Relacja

Bloomberg
Marcin Pieńkowski
Paweł Majewski
Andrzej Duda zostanie mianowany na urząd prezydenta 6 sierpnia

22.55

To nie jest przegrana Platformy. Przegrał Bronisław Komorowski - uważają liderzy Platformy Obywatelskiej.

22.40

Jako prezydent chcę służyć Polakom - zapewnił w Częstochowie prezydent-elekt Andrzej Duda.

20.45

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz pogratulował Andrzejowi Dudzie zwycięstwa w wyborach prezydenckich w Polsce i wyraził nadzieję na dobrą współpracę w sprawach Unii Europejskiej.

Przekazał także wyrazy uznania dla prezydenta Bronisława Komorowskiego za - jak oświadczył - "jego przywództwo i nieugięte zaangażowanie w rozwijanie projektu europejskiego podczas jego prezydentury".

20.35

Prezydent Niemiec Joachim Gauck i kanclerz Angela Merkel pogratulowali Andrzejowi Dudzie zwycięstwa w wyborach prezydenckich. Merkel zaznaczyła w swej depeszy, że stosunki polsko-niemieckie są obecnie "tak przyjacielskie i pełne zaufania, jak chyba nigdy przedtem". Prezydent Gauck podkreślił, że umacnianie i pogłębianie zaufania między Polakami i Niemcami "pozostaje naszym wspólnym zadaniem". 

20.00

W Warszawie II turę wyborów prezydenckich wygrał Bronisław Komorowski, zdobywając 59,44 proc. głosów. Andrzej Duda dostał 40,56 proc.

Frekwencja w stolicy wyniosła 68,52 proc. Najniższa frekwencja była na Pradze Północ - 59,07 proc.; najwyższa w Wilanowie - 76,52 proc.

Komorowski wygrał we wszystkich stołecznych dzielnicach - najwyższy wynik uzyskał w Wilanowie - 69,3 proc. głosów; najniższy zaś na Pradze Północ - 51,49 proc.

Duda najlepszy wynik osiągnął na Pradze Północ - dostał tam 48,51 proc.; najmniej głosów dostał w Wilanowie - 30,7 proc.

18.50

W organizację wyborów prezydenckich było zaangażowanych ćwierć miliona osób - poinformował szef PKW Wojciech Hermeliński. Na konferencji prasowej podziękował im za ciężką pracę i oddanie. Zauważył też, że ten wysiłek nie został odpowiednio wynagrodzony, a zapewnienia o zwiększeniu funduszy na ten cel, które było słychać po wyborach samorządowych, "nie do końca pokrywały się z rzeczywistością".

18.25

 

18.00

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne wyniki II tury wyborów prezydenckich. Andrzej Duda wygrał je wynikiem 51,55 proc. (8 630 627 ważnych głosów). Ubiegający się o reelekcję Bronisław Komorowski uzyskał 48,45 proc. (8 112 311 ważnych głosów). Frekwencja wyniosła 55,34 proc.

Liczba głosów nieważnych wyniosła 250 231, a więc 1,47 proc. wszystkich oddanych głosów.

 

16.55

Wybór Andrzeja Dudy na prezydenta RP może utrudnić kanclerz Angeli Merkel sterowanie UE, a także współpracę polsko-niemiecką - uważa niemiecki politolog Josef Janning. Nie sądzi jednak, aby nastąpił powrót do ostrych konfliktów z czasów z lat 2005-2007.

16.20

RMF FM podaje, że zna nieoficjalne wyniki II tury wyborów. Według stacji, Andrzej Duda uzyskał 51,55 proc. głosów, Bronisław Komorowski - 48,45 proc. Oznacza t różnicę 518 316 głosów.

15.50

Andrzej Duda zwyciężył w 27 okręgach wyborczych, tych samych, w których triumfował w pierwszej turze. Bronisław Komorowski wygrał w 24 okręgach - wynika z danych z Okręgowych Komisji Wyborczych.

15.40

Austriacka agencja APA pisze, że sukces Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich toruje PiS-owi drogę do zwycięstwa w wyborach parlamentarnych. W depeszy z Warszawy APA pisze, że PO poniosła największą porażkę od czasu przejęcia władzy w 2007 roku.

15.19

Zmiana na stanowisku prezydenta nastąpi formalnie 6 sierpnia, ale praktyczne i wymierne skutki odczuć możemy już z chwilą ogłoszenia oficjalnych wyników - prognozuje Marek Domagalski z działu prawnego "Rzeczpospolitej".

15.14

Lider SLD Leszek Miller pogratulował Andrzejowi Dudzie, który według sondażu wygrał wybory prezydenckie.

Szef Sojuszu zapowiedział, że jego formacja będzie wspierała Dudę w realizacji zapowiedzi - m.in. wprowadzenia kwoty wolnej od podatku i cofnięcia reformy emerytalnej.

15.10

Andrzej Duda wygrał II turę wyborów prezydenckich w woj. łódzkim.

Na kandydata PiS zagłosowało 53,75 proc. wyborców, a na Bronisława Komorowskiego - 46,25 proc.

Frekwencja wyborcza w województwie w drugiej turze wyniosła 56,98 proc.

15.06

- Mam nadzieję, że Polska wróci teraz do polityki śp.Lecha Kaczyńskiego, do roli naturalnej roli geopolitycznego lidera regionu, co ważne biorąc pod uwagę obecną agresję Rosji - powiedział były premier Litwy Andrius Kubilius (konserwatysta), agencji BNS.

Politycy litewscy rozumieją, że mają teraz ponad dwa miesiące na odrobienie lekcji i przygotowanie się do zmiany. Pytanie, czy będzie tego chciała odgrywająca główną rolę w polityce zagranicznej Litwy Dalia Grybauskaite (na zdjęciu - red.)?

Źródło: lrp.lt

15.04

14.59

„Uważam, że jawna ingerencja Polaków w konflikt w Donbasie to najbardziej realna perspektywa, jak nas czeka a nie żadne ocieplenie stosunków. O, i dopiero co pojawiła się informacja że Aleksandra Mozgowoja (jeden z separatystycznych watażków w Donbasie, zginął 25 maja w zamachu) zabiła polska grupa dywersyjna" – uważa naukowiec z moskiewskiej szkoły MGIMO Oleg Barabanow.

14.57

14.55

Niemal 60 proc. głosów zdobył w Pomorskiem w drugiej turze wyborów Bronisław Komorowski. Urzędujący prezydent wygrał z Andrzejem Dudą we wszystkich powiatach, ale największe poparcie otrzymał w miastach, w tym przekraczające 66 proc. w Sopocie.

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej, urzędującego prezydenta poparło w woj. pomorskim 59,78 proc. wyborców. Na Dudę zagłosowało 40,22 proc. wyborców.

14.54

Bronisław Komorowski wygrał w zdecydowanej większości miast woj. śląskiego. Rekordowe w regionie poparcie 84,34 proc. otrzymał w Wiśle.

Andrzej Duda z reguły najlepsze wyniki uzyskiwał poza miastami – największe poparcie dostał w gminie Koszarawa (75,57 proc.).

Komorowski wygrał m.in. w Katowicach z wynikiem 59,24 proc. Wysokie poparcie otrzymał także m.in. w Chorzowie (61,47 proc.), Siemianowicach Śląskich (60,91 proc.), Gliwicach (59,87 proc.), Sosnowcu (58,41 proc.), Dąbrowie Górniczej (57,57 proc.) czy Zabrzu (56,22 proc.).

14.49

 

14.47

Syn wypełnił pierwszą misję. Ważną misję. Obudził po prostu ducha w Polakach - powiedział w RMF ojciec Andrzeja Dudy, Jan Tadeusz Duda.

Źródło: Fotorzepa/ Robert Gardziński

14.43

Komorowski przegrał dlatego, że fala kłamstwa i nienawiści była już tak wielka, że nie był w stanie jej powstrzymać - mówił na antenie Programu I Polskiego Radia Stefan Niesiołowski.

Źródło: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

14.35

W zamkniętych obwodach wyborczych utworzonych w aresztach śledczych i zakładach karnych Bronisław Komorowski uzyskał 82,7 proc. głosów, a Andrzej Duda - 14,8 proc. - dowiedziała się PAP w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej.

14.30

Niemiecki politolog Dieter Bingen uważa, że Andrzej Duda wywalczył sobie margines swobody wobec Jarosława Kaczyńskiego. Jego zdaniem istnieje szansa na przekształcenie PiS w nowoczesną partię konserwatywną. Polsce, jak sądzi, nie grozi póki co "orbanizacja".  

14.17

Kilka minut przed godz. 12. WIG 20 spadał o 1,22 proc., a cały WIG – o 1,1, choć na otwarciu spadki były znacznie mniejsze. Złoty z kolei przed 12. w stosunku do euro utrzymywał się na poziomie 4,11 zł.

W dużej mierze te spadki i zmienność powodowane są wygraną Andrzeja Dudy w II turze wyborów prezydenckich. A właściwie nawet nie samą wygraną, co możliwymi scenariuszami w kolejnych miesiącach i wynikami wyborów parlamentarnych.

14.13

"Do jesiennych wyborów parlamentarnych pozostało już mało czasu. Wątpliwe jest, aby większość polskiego społeczeństwa, która zagłosowała w niedzielę na Dudę, zmieniła swoje poglądy. Partia, z której wywodzi się nowy prezydent, ma poważne szanse zagrozić ugrupowaniu premier Ewy Kopacz" - uznali komentatorzy portugalskiego Radia Renascenca.

Źródło: Fotorzepa/ Piotr Guzik

13.57

Bronisław Komorowski bierze Warszawę. W okręgu obejmującym stolicę, gminy ościenne, a także zagranicę, prezydent uzyskał 54,19 proc. głosów. Andrzej Duda miał 45,8 proc. poparcia.

Jak wynika z protokołu przedstawionego przez Okręgową Komisję Wyborczą nr 21 w Warszawie, urzędujący prezydent otrzymał w II turze wyborów 868 318 głosów, a jego kontrkandydat 733 874.

Źródło: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

13.42

Rekordowe poparcie 91,83 proc. głosów uzyskał Andrzej Duda w gminie Jeżowe k. Niska na Podkarpaciu.

Ponad 90-proc. poparcie w tej gminie pięć lat temu zdobył Jarosław Kaczyński, a w 2005 r. prezydent Lech Kaczyński.

13.36

utm_campaign=firefo13.36

Dziś o godz. 18.30. odbędzie się posiedzenie zarządu krajowego Platformy Obywatelskiej - poinformowała członek zarządu Danuta Pietraszewska.

Tematem posiedzenia ma być ocena kampanii prezydenckiej i wyniku wyborów.

13.34

Sfrustrowani wyborcy przyczynili się do sukcesu Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich w Polsce. Zwycięstwo kandydata PiS daje szanse tej partii na wygraną w jesiennych wyborach parlamentarnych - przewidują szwedzkie media.

Źródło: Fotorzepa/ Robert Gardziński

13.25

 

13:19

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w Belwederze z premier Ewą Kopacz - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Jak powiedziała dyrektor prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek, jest to cykliczne spotkanie Komorowskiego z szefową rządu. Po spotkaniu nie są zaplanowane wypowiedzi dla mediów.

13.18

 

13.17

Andrzej Duda wygrał II turę wyborów prezydenckich w woj. łódzkim.

Na kandydata PiS zagłosowało 53,75 proc. wyborców, a na Bronisława Komorowskiego - 46,25 proc.

Frekwencja wyborcza w województwie w drugiej turze wyniosła 56,98 proc.

13.11

W 67. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego Andrzej Duda złożył w Warszawie kwiaty przed tablicą upamiętniającą pomordowanych w okresie PRL.

Duda zaznaczył, że ma nadzieję, iż doczesne szczątki rotmistrza zostaną odnalezione i Polska będzie mogła pochować go z godnością.

13:00

Po przeliczeniu głosów z 46 na 51 okręgów wyborczych Andrzej Duda ma 52,46 procent głosów, a Bronisław Komorowski 47,54 procent.

12:55

Gratulacje prezydentowi elektowi Andrzejowi Dudzie złożył prezydent Władimir Putin - czytaj więcej.

12:53

Konferencja Państwowej Komisji Wyborczej, na której zostaną podane wyniki ponownego głosowania w wyborach Prezydenta RP 24 maja 2015 r., odbędzie się 25 maja o godz. 18:00 w Studiu Wyborczym PKW przy ul. Frascati 2 w Warszawie - poinformowało PKW.

12:49

Brytyjski europoseł Syed Kamall, szef frakcji konserwatystów w Parlamencie Europejskim, do której należy PiS, pogratulował w poniedziałek Andrzejowi Dudzie zwycięstwa w wyborach prezydenckich w Polsce. Wyraził nadzieję, że wzmocni się presja na reformę UE.

12:48

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Duda w drugiej turze wyborów prezydenckich zdobył w woj. małopolskim 62,09 proc. głosów. Na prezydenta Bronisława Komorowskiego głosowało 37,91 proc. wyborców.  

12:45

Michał Kamiński w TVN24 i Radiu Zet przyznał - kampania Andrzeja Dudy była lepsza, niż Bronisława Komorowskiego. Czytaj więcej.

12.44

Prezydent Rosji Władimir Putin gratuluje Dudzie zwycięstwa - pisze na Twitterze szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej" Jerzy Haszczyński.

 

12.37

 

12.35

Jarosław Kaczyński był wczoraj na Jasnej Górze. W świętym miejscu wszystkich Polaków zawierzył los tej kampanii i naszej ojczyzny Jasnogórskiej Pani - powiedział w TVN24 Joachim Brudziński komentując nieobecność prezesa PiS na wieczorze wyborczym.

12:28

Rosja może tylko skorzystać na tym, że prezydentem Polski zostanie Andrzej Duda - ocenił komentator radia Kommiersant FM Maksim Jusin. Czytaj więcej.

12.20

Andrzej Duda składa kwiaty pod pomnikiem pomordowanych w okresie PRL w Warszawie. - Czekam na oficjalny wynik wyborów - powiedział Duda dziennikarzom.

12.19

 

12.09

Państwowa Komisja Wyborcza oświadczyła, że oficjalne wyniki wyborów prezydenckich ogłosi najpóźniej dziś do północy.

Źrodło: Fotorzepa/ Marian Zubrzycki

11.58

Dziś sprawcza siła Andrzeja Dudy jest niewielka, niewiele poprawi się za dwa miesiące, gdy wprowadzi się do prezydenckiego pałacu. Ale już dziś każda jego wypowiedź jest słuchana i ważne jest, by mocno rozważył to, co obieca i o co chce walczyć w gospodarce - pisze zastępca redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" Paweł Jabłoński.

11.51

Urzędujący prezydent wygrał też w Zachodniopomorskiem i to we wszystkich powiatach.

Na Bronisława Komorowskiego zagłosowało 60,09 proc. wyborców. Na Andrzeja Dudę - 39.91 proc.

W samym Szczecinie poparcie dla Komorowskiego było nieco wyższe, niż średnia wojewódzka i wyniosło 60,76 proc., Duda uzyskał 39,24 proc.

11.50

Prezydent Bronisław Komorowski triumfował w woj. warmińsko-mazurskim - zdobył tam 56,24 proc. głosów. Na kandydata PiS Andrzeja Dudę głosowało 43,76 proc. wyborców.

Wyniki obliczono na podstawie protokołów z obu okręgowych komisji wyborczych działających w woj. warmińsko-mazurskim. Na Komorowskiego oddano w drugiej turze 303 754 głosy, a na Dudę 236 314 głosów.

11.41

Zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich sygnalizuje początek transformacji politycznej w będącej wiodącą wschodnią siłą w UE Polsce - pisze wydawany w Brukseli "Politico Europe".

Źrodło: AFP

11:34

- Okazało się, że nienawiść do Rosji, to za mało, by wygrać wybory - oświadczył przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Dumy Państwowej Aleksiej Puszkow, komentując wyniki niedzielnych wyborów prezydenckich w Polsce - czytaj więcej.

11:18

Węgierska prasa zauważa, że wiele pomysłów Dudy przypomina pomysły premiera Węgier - czytaj więcej.

11.12

Polacy są znieczuleni na obietnice z wyborów prezydenckich. Lech Wałęsa obiecywał 100 milionów dla każdego, a Aleksander Kwaśniewski mieszkania dla młodych. Sytuacja nie powinna więc Dudzie szkodzić. Zwłaszcza że może mówić, iż będzie to element szerszego projektu... - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" politolog Rafał Chwedoruk.

Źrodło: Fotorzepa/ Darek Golik

11.10

 

11.02

Włoski dziennik "Corriere della Sera" ocenia, że do porażki Bronisława Komorowskiego i PO przyczyniło się odejście "charyzmatycznego" Donalda Tuska z krajowej sceny.

Źrodło: AFP

10.59

Bronisław Komorowski lepszy od Dudy na Dolnym Śląsku - wygrał w trzech z czterech okręgach. Prezydent triumfował w jeleniogórskim, wałbrzyskim i wrocławskim.  

10.57

Zwycięski Duda od rana na nogach. Rozdawał kawę spieszącym do pracy warszawiakom.

10.54

 

10.49

Państwowa Komisja Wyborcza podaje, że do tej pory spłynęły do niej dane z 38 na 51 okręgów wyborczych.

10.47

Rekord Andrzeja Dudy na Podkarpaciu. W drugiej turze wyborów prezydenckich kandydat PiS zdobył tam 71,39 proc. głosów. Na prezydenta Bronisława Komorowskiego głosowało 28,61 proc. wyborców.

10.44

Wiemy, jakie błędy zostały popełnione w kampanii prezydenckiej Bronisława Komorowskiego, ale tych błędów nie popełnimy w kampanii parlamentarnej - powiedziała w radiowej Trójce rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Źródło: AFP

10.30

To najbardziej błyskotliwy sukces, jeżeli chodzi o wizjonerstwo Kaczyńskiego - mówi "Rzeczpospolitej" Jarosław Kurski.

09:50

09:43

Andrzej Duda w drugiej turze wyborów prezydenckich zdobył na Podkarpaciu 71,39 proc. głosów. Na prezydenta Bronisława Komorowskiego głosowało 28,61 proc. wyborców.

09:30

 

09:28

Rosyjskie „Wiedomosti" tłumaczą przegraną Komorowskiego tym, że odchodzący prezydent „miał charyzmę kuchennego taboretu" - czytaj więcej.

09.23

Andrzeja Duda zapowiedział w poniedziałek rano, że wystąpi z Prawa i Sprawiedliwości. Taką deklarację złożył podczas spotkania z mieszkańcami Warszawy w centrum miasta przed jedną ze stacji metra.

Źródło: Twitter

Wśród przechodniów dominowali młodzi ludzie, którzy pytali Dudę, co zrobi dla młodych, by nie wyjeżdżali z Polski, jak sobie poradzi z problemem umów śmieciowych oraz czy „oddzieli się od partii”.

09.20

W gazetach, nawet ci, którzy straszyli „orbanizacją” Polski – dziś jacyś dziwnie wyważeni… - pisze zastępca redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" Ewa Usowicz w porannym przeglądzie prasy.

09.03

Dzień po przegranej przez Komorowskiego w drugiej turze wyborów, rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska w praktyce wykluczyła, by gabinet Ewy Kopacz i PO poparły pomysł uelastycznienia przepisów emerytalnych.

Trudno zmieniać przepisy, które dopiero zaczynają obowiązywać – w tym duchu tłumaczyła w radiowej Trójce.

08.36

To geniusz polityczny Jarosława Kaczyńskiego spowodował, że dziś prezydentem jest Duda - powiedziała w RMF FM szefowa sztabu wyborczego Andrzeja Dudy Beata Szydło.

08.33

 

08.05

Z kolei Mazowsze należało do Andrzeja Dudy. Wygrał w pięciu z sześciu okręgów.

W płockim zdobył 59,6 proc. głosów, w ciechanowskim - 61,93 proc., w ostrołęckim - 68,37 proc., w siedleckim - 67,39 proc., w radomskim - 65,63 proc. - wynika z danych okręgowych komisji wyborczych.  

07.54

Wielkopolskę bierze Bronisław Komorowski. Zdobył 52,78 proc. głosów w drugiej turze głosowania w kaliskim okręgu wyborczym. Komorowski wygrał w trzech z pięciu okręgów w Wielkopolsce, Duda w jednym.  

07.42

"Obiecywał obniżyć podatki i wiek emerytalny", "po zwycięstwie Dudy relacje Polski z Niemcami czeka zwiększenie dystansu" - piszą niemieckie dzienniki o zwycięstwie Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich w Polsce.

07.33

07.19

- Jeśli nie wyciągniemy wniosku z tej porażki, to jesienią popłyniemy - ocenił w TVN24 Eugeniusz Kłopotek z PSL. Z kolei Adam Szejnfeld przyznał, że Platforma Obywatelska będzie pracować na jesienne wybory, biorąc pod uwagę wynik wyborów prezydenckich.

07:03

W trzech okręgach wyborczych w Małopolsce w II turze wyborów prezydenckich wygrał Andrzej Duda. W okręgu krakowskim uzyskał 55,25 proc. poparcia, w tarnowskim 70,3 proc., a w nowosądeckim 71,86 proc. - wynika z danych okręgowych komisji wyborczych.

Bronisław Komorowski w okręgu krakowskim zdobył 44,75 proc. głosów, w okręgu tarnowskim - 29,7 proc., a w nowosądeckim - 27,03 proc.

07:01

Zwycięzca wyborów prezydenckich obejmie urząd 6 sierpnia - wtedy prezydent elekt złoży przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym. 

Od podania do publicznej wiadomości wyników wyborów przez PKW są trzy dni na składanie protestów wyborczych (protest można przesłać pocztą, decyduje data nadania przesyłki). SN na rozstrzygnięcie o ważności wyborów ma 30 dni od podania przez PKW wyników wyborów. Sąd może protest wyborczy zostawić bez dalszego biegu, jeśli np. wniosła go osoba do tego nieuprawniona. Protest może złożyć osoba umieszczona w spisie wyborców.

Natomiast rozpatrując go (w składzie trzech sędziów), może uznać protest za niezasadny lub zasadny. Jeśli SN stwierdzi zasadność protestu, określa, czy przestępstwo przeciwko wyborom lub naruszenie przepisów Kodeksu wyborczego miało wpływ na wynik wyborów.

Po rozpoznaniu protestów wyborczych i na podstawie sprawozdania z wyborów PKW, Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych rozstrzyga o ważności wyboru prezydenta. Jeśli SN w składzie całej Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych stwierdzi nieważność wyborów, marszałek Sejmu ma pięć dni na zarządzenie nowych wyborów prezydenckich.

06:44

Zwycięzcą drugiej tury wyborów prezydenckich w dwóch okręgach obejmujących całe woj. lubuskie został Bronisław Komorowski. W okręgu zielonogórskim uzyskał 60,33 proc. głosów, w gorzowskim - 59,87 proc.

06:37

Kandydat PiS Andrzej Duda w drugiej turze wyborów prezydenckich pokonał Bronisława Komorowskiego we wszystkich czterech okręgach wyborczych w woj. lubelskim. Najwięcej - 72,27 proc., głosów - uzyskał w okręgu zamojskim.

W okręgu lubelskim Duda zdobył 64,6 proc. głosów, Komorowski – 35,4 proc. Uprawnionych do głosowania w tym okręgu było 835 593 osoby. Frekwencja wyniosła 57,11 proc. W pierwszej turze wyborów Duda w okręgu lubelskim zdobył 42,08 proc. poparcia, a Komorowski – 23,86 proc. Frekwencja wyniosła 51,06 proc.

W okręgu bialskopodlaskim - obejmującym powiaty: bialski, łukowski, parczewski, radzyński oraz miasto Biała Podlaska – Duda uzyskał 66,73 proc. głosów, a Komorowski - 33,27 proc. Uprawnionych do głosowania w okręgu bialskopodlaskim było 298 768 osób. Frekwencja w drugiej turze wyniosła 54,09 proc. W pierwszej turze kandydat PiS uzyskał w tym okręgu 45,64 proc. głosów, natomiast Komorowski otrzymał 22,90 proc. Frekwencja wyniosła 47,87 proc.

W okręgu zamojskim w drugiej turze Duda uzyskał 72,27 proc. poparcia, Komorowski otrzymał 27,73 proc. Uprawnionych do głosowania w okręgu zamojskim - obejmującym powiaty: biłgorajski, hrubieszowski, janowski, tomaszowski, zamojski oraz miasto Zamość – było 389 022 osoby. Frekwencja wyniosła 51,47 proc. W pierwszej turze wyborów w tym okręgu Duda uzyskał 48,63 proc. głosów. Na drugim miejscu uplasował się Paweł Kukiz, który zdobył 21,10 proc. głosów i wyprzedził Komorowskiego, który uzyskał 18,83 proc. Frekwencja wyniosła wtedy 46,43 proc.

Duda zwyciężył też w drugiej turze w okręgu chełmskim - obejmującym powiaty: chełmski, krasnostawski, włodawski, miasto Chełm. Duda zdobył tu 62,36 proc. poparcia, a Komorowski - 37,64 proc. Uprawnionych do głosowania w tym okręgu było 205 764 osób. Frekwencja wyniosła 48,5 proc. W pierwszej turze w okręgu chełmskim Duda zdobył 40,26 proc. głosów, a Komorowski – 24,84 proc. Frekwencja wyniosła 43,32 proc.

06:34

Jarosław Kaczyński wykazał się wizjonerstwem nie wystawiając w tych wyborach Piotra Dudy, Jarosława Gowina czy samego siebie - przekonuje Jacek Kurski. Czytaj więcej

06:31

Bronisław Komorowski wygrał w drugiej turze wyborów prezydenckich na Pomorzu Zachodnim z Andrzejem Dudą, zdobywając w obydwu okręgach regionu nieco ponad 60 proc. poparcia.

W okręgu szczecińskim, który obejmuje powiaty choszczeński, goleniowski, gryficki, gryfiński, kamieński, łobeski, myśliborski, policki, pyrzycki, stargardzki, miasto na prawach powiatu Szczecin oraz miasto na prawach powiatu Świnoujście Komorowski zyskał 264 787 (60.04 proc.) głosów, a Andrzej Duda - 176 243 (39.96 proc.). Uprawnionych do głosowania w tym okręgu było 870 069 osób, a frekwencja wyniosła 51.45 proc.

W okręgu koszalińskim, w drugiej turze wyborów prezydenckich zwyciężył również Bronisław Komorowski zdobywając 60,18 głosów. Andrzej Duda zyskał poparcie 39,82 proc. wyborców. Uprawnionych do głosowania w okręgu koszalińskim było 481 488 osób. Frekwencja wyniosła 50,15 proc. W pierwszej turze Komorowski uzyskał w tym okręgu 42,34 proc. głosów, a Duda 25,86 proc. Frekwencja wyniosła wówczas 43,15 proc. 

06:22

Prawie 63 proc. głosów uzyskał Bronisław Komorowski w drugiej turze wyborów w okręgu obejmującym miasto Gdańsk. Na Andrzeja Dudę oddano tam 37 proc. głosów.

W okręgu obejmującym swoim zasięgiem miasto Gdańsk, w drugiej turze wyborów Bronisław Komorowski uzyskał 62,93 proc. głosów (139.667), z kolei Andrzej Duda otrzymał 37,07 proc. głosów (82.275). Frekwencja wyniosła 62,83 procenta.

W pierwszej turze wyborów Bronisław Komorowski w Gdańsku zdobył 91 229 głosów (45,38 proc.), drugi był Andrzej Duda z 49 893 głosami (24,81 proc.).

06:02

W woj. mazowieckim kandydat PiS Andrzej Duda wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w dwóch z sześciu okręgów: w płockim zdobył 59,6 proc., a w ciechanowskim 61,93 proc. Bronisław Komorowski uzyskał w okręgu płockim 40,4 proc., a w ciechanowskim 38,07 proc. głosów.

05:54

W okręgu jeleniogórskim w II turze wyborów wygrał urzędujący prezydent Bronisław Komorowski, na którego zagłosowało 55,95 proc. wyborców. Kandydat PiS Andrzej Duda zdobył 45,18 proc. poparcia. Frekwencja w okręgu wyniosła 49,24 proc.

W I turze w okręgu jeleniogórskim również wygrał Komorowski, który zdobył wówczas 39,53 proc. głosów - Dudę poparło 28,47 proc. wyborców. Frekwencja w I turze wyniosła 44,06 proc.

05:43

Największe poparcie w drugiej turze wyborów prezydenckich w woj. warmińsko-mazurskim otrzymał Bronisław Komorowski, zdobywając 56,51 proc. w okręgu elbląskim i 56,04 proc. w olsztyńskim. Na Andrzeja Dudę oddano - odpowiednio 43,49 proc. i 43,96 proc. głosów.

05:41

Niemiecka telewizja ARD wytyka Bronisławowi Komorowskiemu błędy popełnione w czasie kampanii wyborczej i stwierdza, że Komorowski był "zadufany w sobie". Z kolei Dudę ARD określa mianem "ultrakatolickiego" - czytaj więcej.

05:28

Brytyjska prasa zwycięstwo Dudy określa mianem dużej niespodzianki. Według "Daily Telegraph" dotychczasowy prezydent Polski zapłacił za to, że wywodzi się z PO - czytaj więcej.

05:20

W okręgu częstochowskim w II turze wyborów prezydenckich wygrał kandydat PiS Andrzej Duda, na którego zagłosowało 51,78 proc. wyborców. Urzędujący prezydent Bronisław Komorowski otrzymał 48,22 proc. głosów.

Uprawnionych do głosowania było tam 587 215 osób. Frekwencja wyniosła 53,74 proc.

W I turze w okręgu częstochowskim Dudę poparło 33,78 proc., a Komorowskiego – 31,79 proc. Frekwencja sięgnęła wówczas 47,8 proc.

05:13

Zwycięzcą drugiej tury wyborów prezydenckich w okręgu toruńskim, jednym z trzech w województwie kujawsko-pomorskim, został Bronisław Komorowski. Dotychczasowy prezydent uzyskał 55,80 proc. głosów., a jego konkurent - 44,20 proc. głosów.

Okręg toruński obejmuje powiaty: brodnicki, chełmski, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, toruński i wąbrzeski oraz miasta na prawach powiatu Grudziądz i Toruń. Uprawnionych do głosowania było w nim 503 968 osób, a frekwencja wyniosła 52,46 proc.

Pierwszą turę wyborów w okręgu toruńskim również wygrał Komorowski, na którego głosowało 39,24 proc., a drugi był Duda - 30,45 proc. Frekwencja wyniosła wówczas 45,32 proc.

05:11

Zwycięstwo Dudy może oznaczać, że jesienią w Polsce władzę przejmie PiS - pisze "The New York Times".

05:09

Zgodnie z oficjalnymi wynikami II tury wyborów prezydenckich, podanych PAP przez opolską delegaturę KBW, na Opolszczyźnie wygrał Bronisław Komorowski osiągając 57,67 proc. poparcia. Andrzej Duda, który według sondażu Ipsos wygrał w kraju, w Opolskim był drugi z wynikiem 42,33 proc.

05:00

W okręgu wyborczym w Przemyślu wygrał kandydat Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Duda, zdobywając 69,59 proc. głosów. W okręgu tym podliczono już 100 proc. protokołów. Duda pokonał obecnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, na którego głosowało – 30,41 proc.

Frekwencja w okręgu przemyskim, który obejmuje powiaty: jarosławski, lubaczowski, przemyski, przeworski i miasto Przemyśl, wyniosła 53,2 proc.

04:57

W okręgu wyborczym obejmującym swoim zasięgiem Gdynię oraz powiaty wejherowski i pucki drugą turę wyborów prezydenckich wygrał Bronisław Komorowski, który uzyskał 61,86 proc. głosów. Andrzej Duda otrzymał 38,14 proc. głosów.

O oficjalnych wynikach wyborów w tym okręgu poinformował przewodniczący Okręgowej Komisji Wyborczej nr 37 w Gdyni, Rafał Terlecki. Na Komorowskiego oddano tu 152 003 głosy, a na Dudę - 93 718 głosów. Frekwencja w tym okręgu wyniosła 61 procent.

W pierwszej turze wyborów w tym okręgu na Bronisława Komorowskiego swój głos oddało 43,96 proc. wyborców. Na drugim miejscu był Andrzej Duda z 25,58 proc. poparcia.

04:41

Według nieoficjalnych wyników II tury wyborów prezydenckich, podanych przez opolską delegaturę KBW, wyższe poparcie na Opolszczyźnie zdobył Bronisław Komorowski – 57,67 proc. Andrzej Duda, który według sondażu Ipsos wygrał w całym kraju, w Opolskiem był drugi z wynikiem 42,33 proc.

Na Komorowskiego na Opolszczyźnie zagłosowało w niedzielę blisko 217,4 tys. wyborców; a na Dudę – ponad 159,5 tys. głosujących. Frekwencja w woj. opolskim w niedzielnych wyborach wyniosła 47,27 proc. i była wyższa niż w pierwszej turze, gdy osiągnęła 42,54 proc. 

W pierwszej turze wyborów prezydenckich z 10 maja na Opolszczyźnie i w mieście Opolu najwyższe poparcie zdobył również Komorowski. Drugi wynik uzyskał wówczas Paweł Kukiz. W I turze poparcie dla Komorowskiego wyniosło tu 37,74 proc. (129 264 głosy), a dla Kukiza - 27,88 proc. (95 494 głosów). Duda miał wtedy trzeci wynik w regionie i poparcie 25,88 proc. głosujących, czyli 88 653 osób.

04:34

Zwrot na prawo, zwycięstwo ultranacjonalisty - tak włoskie media oceniają wynik wyborów prezydenckich w Polsce, które wygrał Andrzej Duda. Rezultat ten interpretuje się we Włoszech także jako zapowiedź tego, co jesienią przyniosą wybory parlamentarne.

02:25

Utrzymuje się przewaga Andrzeja Dudy nad Bronisławem Komorowskim. Według sondażu late poll dla TVP1, TVP Info, TVN24 i Polsatu News, kandydat PiS uzyskał w wyborach prezydenckich 52 procent poparcia, a Komorowski - 48 procent. To wyniki z 90 procent lokali wyborczych.

Według tych sondażowych wyników, frekwencja wyborcza wyniosła 55,5 procent.

01:53

 

01:50
Przecieki o świetnych wynikach „doo dah” krążyły w sieci niemal cały dzień. Przedłużenie ciszy wyborczej o 1,5 godz. tylko wzmogło dyskusję, czy ma ona sens.

01:45

01:32
Niedzielne wybory to kres specyficznej roli w polskiej polityce środowisk dawnej Unii Wolności – mówi politolog Rafał Chwedoruk

01:31
To największa przegrana PO, od kiedy ta partia doszła do władzy. Partyjni liderzy obawiają się porażki także jesienią - analiza Andrzeja Stankiewicza

01:30
Analiza sondażowych wyników exit poll z drugiej tury wyborów daje klucz do zrozumienia, dlaczego Andrzej Duda wygrał z Bronisławem Komorowskim. Czytaj więcej

01:25
Według danych Ipsos wybory wygrał kandydat PiS. To największy triumf tej partii od dziesięciu lat. Czytaj więcej

01:23
Andrzej Duda Polski nie podpali. Każdy przyzwoity człowiek, nawet jeśli jest przeciwnikiem Dudy i PiS, powinien pogratulować prezydentowi elektowi i traktować go z godnością, jaka należy się głowie państwa - pisze Jacek Nizinkiewicz

01:19

 

00:59

 

00:50
Koniec kampanii prezydenckiej jest początkiem kampanii parlamentarnej przed nadchodzącymi jesiennymi wyborami - powiedział PAP specjalista od marketingu politycznego z Uniwersytetu Warszawskiego dr Bartłomiej Biskup.

00:49
Pierwszy program niemieckiej telewizji publicznej ARD wskazał na "szereg błędów" popełnionych przez "zadufanego w sobie" prezydenta jako przyczynę wyborczej porażki Bronisława Komorowskiego. Nowy prezydent może blokować ustawy, co grozi stagnacją - ostrzega ARD.

00:45

 

00:43
Nie ma powodu, by szukać winnych - mówi szef klubu PO Rafał Grupiński. - Trzeba przeanalizować działania Platformy Obywatelskiej i wyciągnąć z tego wnioski przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi - dodał.

00:39

 

00:34
W II turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda rozszerzył tradycyjny elektorat PiS, przejmując głosy części wyborców Bronisława Komorowskiego i ponad połowę głosów Pawła Kukiza - czyli elektorat najbardziej domagający się zmian - ocenił politolog Jarosław Szymanek.

00:30

 

00:29

 

00:27
Większość Polaków wybrała zmianę, i to nie tylko zmianę prezydenta, ale zmianę w sposobie rządzenia; wynik Andrzeja Dudy pokazuje, że PiS może w przyszłości mieć koalicjanta - tak sondażowe wyniki wyborów prezydenckich skomentował politolog dr Rafał Matyja.

00:23

 

00:18
Jak głosowali Polacy? Zobacz wyniki 

00:12
Wynik wyborów to poważne wyzwanie dla Platformy Obywatelskiej - powiedział minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. - To nie jest kwestia personaliów, ale całego systemu, bo jest pewien bardzo poważny sygnał, który Platforma musi dobrze przyjąć - ten z pierwszej tury i ten z drugiej. Trzeba postawić diagnozę a nie mówić, że ktoś personalnie odpowiada, bo to nie jest dobry kierunek. Wielkie wyzwanie dla partii, szczególnie w perspektywie następnych wyborów w październiku - dodał polityk PO.

00:06
Andrzej Duda wygrał ze względu na słabość kontrkandydata, utożsamienie go z rządzącą PO, a także dlatego, że dla Polaków potrzeba zmiany okazała się silniejsza niż wszystkie inne czynniki - uważa Karolina Wigura z "Kultury Liberalnej".

00:02
Thun: Potrzebujemy poważnej rozmowy

23:59
Guział: Duda reprezentuje nowe pokolenie polityków

23:57
"Coś zawiodło, coś się nie udało“ - tak o sondażowych wynikach wyborów prezydenckich mówi szef sztabu Bronisława Komorowskiego poseł PO Robert Tyszkiewicz

23:55

 

23:52
Nie oddałem głosu na żadnego z kandydatów. Żaden nie reprezentuje lewicowych wartości i programu, który ja wyznaję - powiedział w TVN24 Leszek Miller

23:51

 

23:50
Andrzej Duda 6 sierpnia złoży przysięgę

23:49
O przegranej Komorowskiego zdecydowala zla kampania?

23:43
Kozłowski: Nie potrafiliśmy znaleźć skutecznej odpowiedzi na negatywną kampanię

23:42
Grono profesorów, w tym Piotr Gliński, a także posłowie Krzysztof Szczerski, Adam Kwiatkowski i Maciej Łopiński są wymieniani wśród osób, które mogą współtworzyć kancelarię i zespół doradców Andrzeja Dudy - wynika ze źródeł PAP w PiS. Czytaj więcej

23:41
Nie doceniono tego, że ludzie są zmęczeni Platformą Obywatelską, co wykorzystał w ostatnich dniach Andrzej Duda, atakując nie samego prezydenta Bronisława Komorowskiego, lecz partię, którą reprezentuje - tak pierwsze sondażowe wyniki skomentował socjolog prof. Jacek Wódz.

23:40
Poseł PiS Edward Czesak zastąpi Andrzeja Dudę w Parlamencie Europejskim, jeśli PKW potwierdzi sondażowe wyniki, według których Duda wygrał II turę wyborów prezydenckich. Czytaj więcej

23:38
Kandydat PiS Andrzej Duda zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich z wynikiem 52,0 proc. głosów. Urzędujący prezydent Bronisław Komorowski (popierany przez PO) uzyskał 48,0 proc. - wynika z sondażu late poll Ipsos.

Frekwencja wyniosła 55,5 proc.

Dla tego typu badania maksymalny błąd to 1 pkt. proc.

23:37
Zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich to chyba najbardziej spektakularna kariera polityczna w dziejach III RP - powiedział politolog prof. Antoni Dudek. W jego ocenie to także "początek nowej epoki w dziejach politycznych III Rzeczypospolitej". Czytaj więcej

23:36
"Dzisiaj przegrała nowoczesna Polska. Bez względu na wynik. Prezydent przyszłości zostanie wybrany za 5 lat. Damy radę!" - napisał na Facebooku Robert Biedroń

23:34
Andrzej Duda: Dziękuję prezydentowi za rywalizację i za gratulacje

23:33
Ofensywny prezydent może ożywić prawo już dzisiaj - komentarz Marka Domagalskiego

23:32
Andrzej Duda zebrał większość głosów wśród rolników, robotników, uczniów i studentów, wśród osób bezrobotnych, emerytów i rencistów - wynika z sondażu Ipsos

23:29
Bronisław Komorowski: Nie udało się tym razem. Gratuluję Andrzejowi Dudzie i życzę udanej prezydentury

23:26
Wygląda na to, że wygrał p.Andrzej Duda. Już z Jego pierwszego przemówienia jasno wynika, że NIC się nie zmieni. Nawet nie próbował obiecywać żadnych większych zmian!! - napisał na Facebooku Janusz Korwin-Mikke

23:25
Kandydat PiS Andrzej Duda zwyciężył wśród wyborców z wykształceniem od podstawowego do średniego włącznie. Urzędujący prezydent Bronisław Komorowski miał przewagę tylko wśród osób z licencjatem i wyższym wykształceniem - wynika z sondażu Ipsos

23:23
Wszystkim Polkom i Polakom, którzy oddali głos na Andrzeja Dudę, podziękowała podczas wieczoru wyborczego jego żona, Agata Duda. Podkreśliła, że "postara się być dobrą pierwszą damą".

23:21
Wciąż nie wiemy, kim jest Andrzej Duda, wybrany - jak wynika z sondaży - na prezydenta; wiemy jedynie, że ma sprawność retoryczną, szybko się uczy, ale nic nie wiemy o jego prawdziwych poglądach, a także woli i możliwościach podmiotowości politycznej - powiedział PAP socjolog Aleksander Smolar.

23:20

 

Czytaj więcej

23:19
Premier Ewa Kopacz zadeklarowała, że współpraca między jej rządem a Andrzejem Dudą, który według sondażowych wyników wygrał II turę wyborów prezydenckich, będzie jak najlepsza. "By ostatnie miesiące tej kadencji były jak najbardziej owocne" - dodała. Czytaj więcej

23:16

 

23:15
Polityczna droga Andrzeja Dudy. Przedstawiamy galerię zdjęć

23:13
Bielan: Komorowski próbował straszyć PiS-em

23:12
Andrzej Duda wygrał tylko na wsi - wynika z sondażu Ipsos. Według sondażu exit poll, na wsi Duda uzyskał 63,1 proc. głosów, a w pozostałych kategoriach miejscowości większość miał prezydent Bronisław Komorowski.

23:11
Czego jeszcze nie wiecie o Andrzeju Dudzie? Przedstawiamy sylwetkę prezydenta

23:10
Większość mężczyzn głosujących w wyborach prezydenckich opowiedziało się za Andrzejem Dudą, Bronisław Komorowski przekonał do siebie mężczyzn w mniejszym stopniu; kobiety prawie równo podzieliły się sympatiami - wynika z sondażu exit poll Ipsos

23:09

 

23:08
Prognozowane przez IPSOS zwycięstwo Andrzeja Dudy oznacza rewolucję w polskiej polityce. Nie chodzi tylko o to, że to pierwsza zdecydowana wygrana Prawa i Sprawiedliwości od 2005 roku. Wydaje się, że zaczęło się wyczerpać najważniejsze paliwo, jakim rządząca od 8 lat Platforma Obywatelska mobilizowała swoich zwolenników – straszenie PiS - pisze Michał Szułdrzyński

23:07
W drugiej turze wyborów prezydenckich co piąty wyborca prezydenta Bronisława Komorowskiego z 2010 r. zagłosował na kandydata PiS Andrzeja Dudę - wynika z sondażu exit poll ośrodka Ipsos

23:06
Jeżeli oficjalne wyniki będą podobne do exit polli, to można powiedzieć, że najważniejszy urząd w państwie przejmuje przedstawiciel obozu, który wielekroć dawał do zrozumienia, iż nie podoba mu się polityka zagraniczna prowadzona przez Platformę Obywatelską - pisze Jerzy Haszczyński

23:05
Wiśniewska: Duda będzie prawdziwym mężem stanu

23:03
Najwyższa frekwencja w II turze wyborów prezydenckich była w województwach mazowieckim (62,4 proc.) i małopolskim (60,9 proc.), najniższą odnotowano w woj. opolskim (47,0 proc.), świętokrzyskim (48,9 proc.) i lubuskim (49,9 proc.) - wynika z sondażu Ipsos.

23:00
Andrzej Duda nie tyle wygrał wybory, co Bronisław Komorowski je przegrał, a wynik jest oznaką zmęczenia rządami PO - tak socjolog, publicysta Maciej Gdula ocenił w rozmowie z PAP wynik wyborów prezydenckich. Jego zdaniem porażka Komorowskiego wzmocni wewnętrzne tarcia w PO

22:58
Andrzej Duda od dziś przestaje być politykiem opozycji. Tak się chyba stać musiało. Młody, przed kampanią szerzej nieznany prawnik z Krakowa wygrywa wybory prezydenckie - pisze Bogusław Chrabota

22:57
Bronisław Komorowski po dzisiejszym wystąpieniu


Fotorzepa/Robert Gardziński

22:53

 

22:52
Andrzej Duda w drugiej turze wyborów prezydenckich zdobył głosy 59,4 proc. osób, które w pierwszej turze wybrały Pawła Kukiza - wynika z sondażu exit poll ośrodka Ipsos

22:51
Obaj kandydaci wygrali w ośmiu województwach - wynika z sondażu Ipsos, przeprowadzanego dla TVP, TVN24 i Polsat News. W pierwszej turze Andrzej Duda wygrał w siedmiu województwach, a prezydent Bronisław Komorowski w dziewięciu.

22:49
Prezydent, kiedy zostaje wybrany, ma służyć narodowi, ma słuchać i być otwartym; drzwi Pałacu Prezydenckiego będą otwarte - kontynuował Duda

22:46
Największymi przegranymi tej kampanii nie są politycy, ale dziennikarze. Kilku z nich jasno bowiem pokazało, że zawodu uczyło się od reżimowego propagandysty Jerzego Urbana - pisze Tomasz Terlikowski 

22:45
Głęboko wierzę w to, że jesteśmy w stanie odbudować wspólnotę. Jestem przeświadoczony, że możemy być razem - mówił Andrzej Duda.

22:44
Czarnecki o zwycięstwie Dudy: Zdobyliśmy kolejną bazę

22:43
Dziękuję Bronisławowi Komorowskiemu za rywalizację i za gratulację, które mi złożył. Przede wszystkim pragnę podziękować Polaków. Polakom, którzy poszli zagłosować na swojego kandydata. Dziękuję wszystkim. Wybory są solą demokracji - mówił Andrzej Duda

22:42

 

22:38
Osoby zgromadzone na wieczorze wyborczym Andrzeja Dudy głośno skandują: "Andrzej Duda prezydentem!"

22:37
Idą następne bitwy i wyzwania; trzeba powstrzymać narastającą falę nienawiści; dziękuję pospolitemu ruszeniu na rzecz wolnej Polski - podziękował Komorowski

22:36
Najserdeczniej dziękuję wszystkim obywatelom, którzy wzięli udział w głosowaniu, szanuję Państwa wybór, uznaję ten wybór za ważną wskazówkę dla mnie osobiście i dla nas wszystkich - mówił Komorowski

22:33


Zobacz pełną grafikę

22:32
Demokracja polega na tym, że werdykty wyborcze nie tylko się uznaje, ale również szanuje; dlatego gratuluję mojemu konkurentowi panu Andrzejowi Dudzie i życzę udanej prezydentury - kontynuuje ustępujący prezydent


22:31
Nie udało się tym razem, tak zdecydowali obywatele Polski wolnej, Polski demokratycznej - zaczyna swoją wypowiedź Bronisław Komorowski

22:30
Andrzej Duda wygrał drugą turę wyborów prezydenckich. Kandydat PiS zdobył 53 proc. głosów. Na Bronisława Komorowskiego oddano 47 proc. głosów - wynika z sondażu Ipsos
22:20


22:10
Z sondażu Ipsos wynika, że frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich wyniosła 56,1 proc.

21:55

Telewizja TVN24 informuje, że Ewa Kopacz odwołała swoje dzisiejsze przemówienie, do którego miało dojść po ogłoszeniu wyników

21:50

 

21:44
Pora zmienić ordynację. Pora przestać się wygłupiać. Pora dostosować prawo do wymogów nowoczesnego państwa - pisze o ciszy wyborczej Bartosz Węglarczyk 

21:35
34-letni Remigiusz D. miał dokonać czynnej napaści na prezydenta Bronisława Komorowskiego podczas piątkowego wiecu wyborczego w Toruniu. Prokuratura stawia mu poważne zarzuty, ale wypuszcza na wolność. Czytaj więcej

21:23

 

21:20

 

21:12
Lech Wałęsa oddał głos w Gdańsku

21:06

 

21:03

 

21:00
Zakończyło się głosowanie we wszystkich lokalach wyborczych oprócz jednej komisji w Kowalach

20:53
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oddał głos w Sopocie

20:49
W miejscowości Kowale do głosowania uprawnionych jest 536 osób

20:47
Odpowiadamy na pytanie czytelników: Głosowanie zostanie przedłużone do 22.30 w Kowalach. W pozostałych lokalach wyborczych głosować można do godziny 21.00.

20:46

 

20:42

20:41
Jarosław Kaczyński głosował w Warszawie

20:38

 

20:34

 

20:31
Cisza wyborcza przedłużona do godz. 22.30 - poinformowała PKW

20:28

 

20:27
Andrzej Duda z rodziną głosował w Krakowie

20:24
80-letnia kobieta, która przyszła zagłosować, zmarła w lokalu obwodowej komisji w miejscowości Kowale koło Skoczowa na Śląsku Cieszyńskim – poinformowała śląska policja. Przez blisko 1,5 godz. lokal był zamknięty. Głosowanie zostanie tam przedłużone.

20:20
Bronisław Komorowski głosował w Warszawie 

20:18
Wyborcze szachy w Wągrowcu. Aranżacja lokalu przyciąga wyborców 

20:17
Krajowe Biuro Wyborcze: MSZ nie złamało ciszy wyborczej 

20:16

 

20:15

Polacy głosują. Trwa II tura wyborów prezydenckich


20:13

 

20:12

 

20:10

PKW potwierdziła, że otrzymała informację o zamieszczeniu na stronie internetowej wyników głosowania przez konsulat w Chicago. "Jednocześnie dotarła informacja, że trwają czynności wyjaśniające" - powiedział sędzia Arkadiusz Despot-Mładanowicz. Podkreślił zarazem, że obowiązkiem każdej komisji wyborczej, bezpośrednio po podpisaniu protokołu z głosowania, jest podanie go do publicznej wiadomości.

20:05

PKW: Naruszeń ciszy wyborczej nie było

20:00
Do zamknięcia lokali wyborczych została godzina

19:59
Głosowanie jak w opactwie cysterskim - oryginalna aranżacja lokalu w Czerwonaku

19:50

 

19:36

 

19:30

19:26
Jarosław Kaczyński głosował w Warszawie 


19:17
Frekwencja w największych miastach (w procentach):

- Kraków: 44,8

- Łódź: 41,83

- Poznań: 44,15

- Warszawa: 47,21

- Wrocław: 42,11

19:12

 

19:00
Za dwie godziny zostaną zamknięte lokale wyborcze

18:57
Najwięcej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gminie Ustronie Morskie (woj. zachodniopomorskie) - 63,13. Najmniejszą frekwencję zanotowano w gminie Grunwald (woj. warmińsko-mazurskie) - 25,53 proc. Spośród największych miast największą frekwencję odnotowano w Warszawie - 47,21 proc.

18:55

 

18:50
W pierwszej turze wyborówe frekwencja o godzinie 17.00 wyniosła 34,41 proc.

18:46
Frekwencja do godziny 17.00 wyniosła 40,51 proc. - ogłosiła PKW

18:40
Polacy głosujący w Rosji mówią, że wybory są dla nich okazją do okazania szacunku demokracji. Rodacy mogą głosować w Moskwie, Petersburgu, Kaliningradzie, Irkucku i Smoleńsku. W Rosji zarejestrowało się kilkuset Polaków, większość w Moskwie.

18:37

 

18:35

 

18:27

 

18:25

 

18:22
Odnotowano kilka przypadków złamania ciszy wyborczej. Mieszkanka Jasła poinformowała, że do jej skrzynki pocztowej wrzucono ulotkę zachęcającą do głosowania na jednego z kandydatów. 

Okręgowa komisja zajmie się również złamaniem ciszy wyborczej w Lesznie. Przed jedną z komisji pojawił się rano baner reklamujący jednego z kandydatów. 

18:19

 

18:16
Czekamy na drugą konferencję PKW zapowiedzianą na 18.30

 

18:12
Swój głos oddali już główni bohaterowie dzisiejszego dnia - Bronisław Komorowski i Andrzej Duda

18:10
Do głosowania poszli także Polacy za granicą. Tutaj mieszkańcy Nowego Jorku

 

18:07
Polacy zamieszczają w serwisach społecznościowych zdjęcia z głosowania

 

18:05
Tak wygląda karta do głosowania

 

18:00
Do zamknięcia lokali wyborczych zostały trzy godziny

17:38
Przypominamy: W lokalu wyborczym otrzymamy jedną białą kartkę z nazwiskami dwóch kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta: Andrzeja Dudy i Bronisława Komorowskiego. Możemy zagłosować tylko na jednego z kandydatów; aby głos był ważny, trzeba postawić znak X w kratce przy jego nazwisku.

17:31
Frekwencja w II turze wyborów prezydenckich na godz. 12.00 wyniosła 17,40 proc. uprawnionych do głosowania – poinformował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. Dodał, że nie odnotowano poważnych incydentów związanych z głosowaniem.

17:25
Wyniki z Chicago już na stronach MSZ. - Nie ma przepisu, który by to mocno ograniczał - mówi "Rzeczpospolitej" Anna Lubaczewska, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie. Czytaj więcej

Głosowanie rozpoczeło się o godz. 7 rano. Uprawnionych do głosowania - podobnie jak w pierwszej turze - jest ponad 30 mln wyborców; głos można oddać w ponad 27 tys. lokali wyborczych.

PKW szacuje, że oficjalne wyniki wyborów poda w poniedziałek wieczorem lub wtorek.

W niedzielnej drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzą się: Andrzej Duda (PiS) - który wygrał pierwszą turę z wynikiem 34,76 proc. ważnych głosów oraz ubiegający się o reelekcję Bronisław Komorowski (z poparciem PO), który otrzymał 33,77 proc. ważnych głosów.

Druga tura wyborów prezydenckich jest rozstrzygająca, wygra ją ten kandydat, który otrzyma więcej głosów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA