fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Spór zbiorowy w PGNiG

Archiwum
Związkowcy powinni troszczyć się o miejsca pracy, a nie podwyżki. Dobrym rozwiązaniem byłoby także finansowanie związków ze składek pracowników.

Organizacje związkowe Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa wszczęły spór zbiorowy z powodu odrzucenia ich żądań przez pracodawcę. Strona związkowa żądała zwiększenia wynagrodzeń o 6 proc. w tym roku, zwiększenia kwoty bonów dla pracowników do 2000 zł oraz wypłaty premii dla pracowników wg. zasad jakie stosowano przy wypłacie premii rocznej za rok 2013 co w praktyce oznacza 14 pensję.

Związki zawodowe finansowane są z budżetu spółki, w której działają, a nie ze składek pracowników. To duży problem polskiego prawa, który powoduje problemy uzwiązkowionych firm. Działacze związkowi w zasadzie nie odpowiadają przed ogółem związkowców, ci zaś nie mają poczucia faktycznej kontroli. To prowadzi do sytuacji w której żądania działaczy związkowych są oderwane od rzeczywistości i niemożliwe do spełnienia. Twarda obrona wszystkich przywilejów może skutkować nawet upadkiem przedsiębiorstw, zwłaszcza tych zadłużonych. Z kolei dobra kondycja finansowa spółek nie powinna być dla strony pracowniczej pretekstem do walki o kolejne podwyżki. W końcu nie chodzi o to, aby „przejeść" zaoszczędzone środki, tylko spożytkować je w taki sposób, aby firma stała się bardziej konkurencyjna.

W przypadku PGNiG, trwałe zmniejszenie kosztów funkcjonowania spółki może przełożyć się na niższe ceny gazu dla klientów. Warte rozważania byłoby finansowanie związków ze składek pracowników. Dzięki takiemu rozwiązaniu sami pracownicy kreowaliby politykę strony związkowej, a gdyby nie zgadzali się z jakimiś żądaniami, mogliby przejść do innego związku. To bardzo szybko zweryfikowałoby, które związki rzeczywiście działają w interesie pracowników. Związkowcom powinno zależeć przede wszystkim na utrzymaniu miejsc pracy, a nie przywilejów szefów związków.

Jak wynika z danych publikowanych przez PGNiG, w ostatnich kilku latach wynagrodzenia w spółce rosły - z 5436 zł w 2011 roku (przeciętne miesięczne wynagrodzenie) do 6823 zł na koniec 2014 roku. Koszt wynagrodzeń dla jedenastu etatowych przedstawicieli związków zawodowych w roku 2014 wyniósł ok. 1,6 mln zł. Koszty administracyjne związków zawodowych w PGNiG to ok. 1 mln zł za 2014 r. Analogiczne koszty dotyczące świadczeń na rzecz przedstawicieli związków zawodowych dla całej grupy kapitałowej wynoszą odpowiednio:  koszty wynagrodzeń – 5,1 mln zł,  koszty administracyjne – 2,8  mln zł.

Sebastian Pietrzyk z kancelarii Pietrzyk Wójtowicz Dubicki

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA