fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Blisko 150 praw jazdy zabranych za prędkość

www.sxc.hu
W ciągu niespełna dwóch dni obowiązywania surowszych przepisów policjanci zatrzymali prawa jazdy 144 kierowcom, którzy o ponad 50 kilometrów na godzinę przekroczyli dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym – wynika z danych Komendy Głównej.

Zaostrzone kary dla piratów drogowych i wszystkich innych użytkowników dróg, którzy łamią przepisy obowiązują od minionego poniedziałku. Przewidują między innymi, że jeśli  kierowca przekroczy prędkość o 50 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym, policjant może od ręki zabrać mu prawo jazdy na trzy miesiące. Jeżeli kierowca zdecyduje się ryzykować i nadal będzie jeździł bez uprawnień, to straci prawo jazdy na kolejne trzy miesiące.

By sprawdzić czy kierowcy wzięli sobie do serca nowe przepisy policja w całym kraju prowadziła akcję „Prędkość". Sprawdzała, czy poruszający się pod drogach stosowali się do ograniczeń, czy byli trzeźwi, ale także czy mieli zapięte pasy i foteliki do bezpiecznego przewożenia dzieci.

Okazuje się, że nie wszyscy  - łącznie prawa jazdy straciły 144 osoby, a czego najwięcej, bo   26 dokumentów zatrzymali im funkcjonariusze z Wielkopolski. Oprócz tego, 12 praw jazdy zatrzymano kierowcom, którzy rażąco naruszyli przepisy drogowe, czyli np. wyprzedzali na podwójnej ciągłej linii, czy tam gdzie obowiązywał zakaz.

Prawo jazdy stracił np. prowadzący Audi, który w okolicach Szczecina miał na liczniku 123 km/h  - w miejscu gdzie powinien zdjąć nogę z gazu i poruszać się najwyżej „70-tką". Oprócz tego musiał zapłacić mandat w wysokości 500 zł, dostał też 10 punktów karnych.

Dokument stracił także inny pirat drogowy, który na Dolnym Śląsku nie patrząc na ograniczenia, pędził z prędkością ponad 128 km/h.

- Policjanci byli szczególnie wyczuleni na te kategorie wykroczeń i przestępstw drogowych, które są głównymi przyczynami wypadków. Nadmierna prędkość, kierowanie pod wpływem alkoholu, nieprawidłowo wykonywane manewry to najpoważniejsze „grzechy" kierowców - mówi Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Funkcjonariusze wykorzystywali sprzęt pomiarowy m.in. videorejestratory, radarowe mierniki prędkości i urządzenia do pomiaru zawartości alkoholu w organizmie – dodaje Sokołowski.

Jazda o ponad 50 km/h ponad dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym jest wyjątkowo groźna – twierdzą mundurowi i zaznaczają, że wiele osób nie uświadamia sobie, że ograniczenia w terenie zabudowanym ustalono, biorąc pod uwagę m.in. bezpieczeństwo pieszych. Jedna trzecia osób, które giną na drogach, to właśnie piesi – podkreślają funkcjonariusze.

Od 18 maja  obowiązują nowe przepisy, zaostrzające sankcje wobec kierujących pojazdami, którzy popełnią najcięższe z naruszeń w ruchu drogowym. Utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h i prowadzenie auta po utracie uprawnień to tylko niektóre ze zmian.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA