fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Gwiazda nie zaśpiewa na orbicie

Sarah Brightman
Flickr
Słynna brytyjska sopranistka Sarah Brightman odwołała plany lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Nie zostanie więc pierwszą śpiewaczką, która poleciała w kosmos.

Podróż planowana była na 1 września. Przyczyną rezygnacji jaką podała gwiazda były powody rodzinne.

W styczniu Brightman rozpoczęła szkolenie w rosyjskim Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina, zwanym popularnie „Gwiezdnym Miasteczkiem". Trening miał przygotować ją do podróży na pokładzie rosyjskiego statku Sojuz i dziesięciodniowego pobytu na stacji orbitalnej.

Podróż miała kosztować artystkę ok. 52 mln dolarów — ujawniła firma Space Adventures, prywatna agencja, która organizuje turystyczne wyprawy na orbitę.

Brightman miała być ósmym pasażerem, który odwiedziłby stację orbitalną. Pierwszym był Denis Tito, który odbył swą podróż w 2001 roku. Jeden z kosmicznych turystów, Charles Simonyi, współzałożyciel Microsoftu, odwiedził Międzynarodową Stację Kosmiczną dwukrotnie. Ostatnim turystą goszczącym na stacji orbitalnej był w 2009 roku Kanadyjczyk Guy Laliberte, założyciel Cirque du Soleil.

Rezerwowym kandydatem na wyprawę, który szkolił się razem z Brightman, jest japoński przedsiębiorca Satoshi Takamatsu - i to on prawdopodobnie poleci w jej zastępstwie. Ale start na pewno będzie przesunięty z września na późniejszy termin, bo Rosjanie ogłosili opóźnienie startów statków Soyuz o dwa miesiące w związku z awarią i stratą statku transportowego Progress, który spłonął w atmosferze nad Pacyfikiem 7 maja.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA