fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Jest chętny na przejcie Postbanku

Bloomberg
Deutsche Bank ma już pierwszego chętnego na przejęcie Postbanku. Jest nim austriacki bank Bawag.

Bawag jest co prawda dużo mniejszym bankiem niż Postbank, ale należy do funduszu private equity Cerberus Capital Management, który zapewni konieczne finansowanie ewentualnej transakcji. Niemieckie media twierdzą, że propozycja Bawag już dotarła do kierownictwa Deutsche Bank - twierdzi niemiecki "Die Welt".

Według niemieckich mediów Deutsche Bank zamierza sprzedać Postbank "kawałek po kawałku". Jesienią 2016 roku bank ma zostać wprowadzony na giełdę. Pod koniec kwietnia rada nadzorcza Deutsche miała formalnie zdecydować o sprzedaży Postbanku. Jednak, jak zaznaczono, jeśli pojawi się poważny kupiec, to "oferta zostanie przeanalizowana".

Wśród potencjalnych kupców wymieniany jest tez hiszpański Santander. Jednak na razie to tylko spekulacje medialne, które są źle przyjmowane przez pracowników Postbanku, którzy uważają, że przejęcia przez Santandera będzie oznaczać zwolnienia grupowe.

Postbank został kupiony przez Deutsche Bank za 6 mld euro w 2008 roku. Ma ponad 1100 filii w całych Niemczech oraz ponad 14 mln klientów.

BAWAG P.S.K. (Bank für Arbeit und Wirtschaft und Österreichische Postsparkasse AG) powstał w 2005 roku po fuzji Bank für Arbeit und Wirtschaft (BAWAG) z Postsparkasse (P.S.K.) - pocztową kasą oszczędnościową. Właścicielem 52 proc. udziałów w banku jest amerykański fundusz Cerberus Capital Management LP. Bawag to czwarty pod względem kapitalizacji bank w Austrii.

Gdyby doszło do połączenia to Postbank z 155 mld euro kapitalizacji wyraźnie górował by nad Bawagiem z 35 mld euro kapitalizacji i 333 mln euro rocznego zysku. Między instytucjami są tez powiązania personalne: były prezes Postbanku Wolfgang Klein jest teraz członkiem zarządu i szefem działu klientów indywidualnych w austriackim Bawagu.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA