fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Trybunał otworzył furtkę do zwrotu nadpłaty PIT

Julita Karaś-Gasparska
Fotorzepa/Waldemar Kompała
W tym tygodniu aż dwa artykuły o spółce komandytowo-akcyjnej.

Spółka ta daje jeszcze (ale nie dłużej niż do końca października br.) możliwość zoptymalizowania obciążeń podatkowych (Ostatni moment, aby zyskać na spółce komandytowo-akcyjnej).

Ale to nie wszystko. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał bowiem, że polska spółka komandytowo-akcyjna jest spółką kapitałową w rozumieniu przepisów Unii Europejskiej (Restrukturyzacje z udziałem spółki komandytowo-akcyjnej bez podatku). Zdaniem Trybunału polskie przepisy dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych są sprzeczne z unijnym prawem i w konsekwencji w przypadku restrukturyzacji spółek komandytowo-akcyjnych podatek ten w ogóle nie powinien być w Polsce pobierany. Trybunał uznał zatem, że minister finansów nie ma racji, mówiąc o mieszanym charakterze SKA. Co to oznacza dla podatników? Wyrok daje im możliwość odzyskania nadpłaconego podatku. Z orzeczenia wynika bowiem, że w wielu przypadkach opodatkowanie spółek komandytowo-akcyjnych podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie powinno w ogóle mieć miejsca. Dotyczy to m.in. przekształcenia spółki z o.o. w SKA lub aportu do niej składników majątkowych innych niż przedsiębiorstwo. Warto się pośpieszyć ze składaniem wniosku, bo od tego czy zostanie złożony przed upływem 30 dni od daty publikacji wyroku, czy później zależy kwota odsetek, które fiskus będzie musiał zapłacić.

Warto także zwrócić uwagę na zmiany w VAT, jakie wejdą w życie 1 lipca. Będziemy je po kolei omawiać, a zaczynamy od rozliczenia zakupu laptopów (Po 1 lipca laptopy z odwrotnym obciążeniem).

Zapraszam do lektury.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA