fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rankingi

Ranking kancelarii prawniczych 2015: Złoto dla zuchwałych

Ewa Usowicz, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”
Fotorzepa, Andrzej Bogacz Bogacz Andrzej
Uff... gospodarka trochę ruszyła i wiele kancelarii odczuło wreszcie poprawę koniunktury. Widać to wyraźnie we wzroście przychodów, który odnotowało w tegorocznym zestawieniu więcej firm prawniczych. A są to wzrosty, które opuszczają kategorię „kryzysowe", a wkraczają w tę „spektakularne".

Największy Dentons zwiększył obroty o 11 mln zł – do ponad 153 mln zł. A sporo od niego mniejszy SK&S aż o 16 mln zł – do ponad 107 mln zł! Widać wyraźne ożywienie w transakcjach nieruchomościowych, energetycznych czy infrastrukturalnych. Coraz częściej polskie kancelarie biorą też udział w transakcjach międzynarodowych. Dlatego już teraz mogę zapowiedzieć, że w kolejnym rankingu do wiodących transakcji obsługiwanych przez kancelarie dodamy właśnie te nieruchomościowe i transgraniczne.

Z pewnością mniej jest pracy dla kancelarii na giełdzie czy dla Skarbu Państwa. Ale jako że rynek nie znosi próżni, jest co robić przy innych sprawach

– choćby przy sporach. Tych jest bowiem zdecydowanie więcej, m.in. w sektorze budowlanym, ubezpieczeniowym czy bankowym.

Co ciekawe, sporo pracy mają także kancelarie średniej wielkości. Nowych klientów zdobywają coraz częściej poza swoimi regionami. W efekcie więcej z nich trafia do pierwszej setki rankingu „Rz". Spory awans na naszej liście odnotowały m.in. firmy z Poznania, Krakowa czy Katowic. Duże kancelarie nie mają również monopolu na cenionych specjalistów. Prawnicy będący liderami wielu naszych klasyfikacji, m.in. w prawie pracy, prawie farmaceutycznym czy upadłościowym, wcale nie pracują dla tych największych.

Jedno jest pewne – wygrywają ci, którzy szukają nowych możliwości i rynkowych nisz. Bywa, że strzałem w dziesiątkę okazują się tak wąskie specjalizacje, jak choćby... opłaty półkowe. A skoro na rynku wciąż jest się o co bić, warto pamiętać o starej zasadzie. Złoto dla zuchwałych!

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA