fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Hutmen poprawił wynik

Bloomberg
Wzrosła sprzedaż, ale nie marże. Wzrost zysku operacyjnego wynika tylko z tego, że baza była niska z powodu rezerwy
Skonsolidowane przychody przetwórcy miedzi wzrosły w I kwartale 2015 r. aż o 31 proc., do 310 mln zł. Licząc w naszej walucie średni kurs miedzi był porównywalny z I kwartałem 2014 r. Sprzedaż w ujęciu ilościowym wzrosła o 10,4 proc., do 12,9 tys. ton.
Za dynamiczną zwyżkę przychodów odpowiada głównie mocny wzrost sprzedaży materiałów, a nie charakteryzujących się wyższą marżą przetworzonych produktów. Dlatego zysk brutto ze sprzedaży był porównywalny i wyniósł 15,3 mln zł.
Dzięki korzystniejszemu bilansowi pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych zysk operacyjny wzrósł o 45 proc., do 5,98 mln zł. Rok wcześniej wynik popsuła rezerwa (2,26 mln zł).
Z kolei dzięki korzystniejszemu bilansowi przychodów i kosztów finansowych () zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wzrósł o 154 proc., do 4,24 mln zł.
Jednostkowy zysk Hutmenu wzrósł o 74 proc., do 1,59 mln zł (6 gr na akcję).
Na koniec I kwartału stan należności od byłej spółki zależnej - HMN Szopienice – wynosił 104,6 mln zł. Z tego tytułu Hutmen zawiązywał wcześniej potężne rezerwy - wartość bilansowa należności wynosi zaledwie 22,9 mln zł.
Główny akcjonariusz – kontrolowana przez Romana Karkosika Grupa Boryszew – w październiku przeforsował uchwałę o wycofaniu Hutmenu z GPW. Do sądu wpłynęły dwa pozwy inwestorów mniejszościowych o uchylenie uchwały. Do tej pory nie wyznaczono terminów rozpraw. W jednym przypadku sąd wydał decyzje o zabezpieczeniu powództwa w postaci zakazu podejmowania czynności zmierzających do wykonania uchwały. W drugim przypadku sąd nie zgodził się na takie zabezpieczenie. W obu przypadkach strony odwołały się od tych decyzji.
Rano papiery drożały maksymalnie o 3,06 proc., do 5,06 zł. Jesienią Boryszew kupował w wezwaniu akcje Hutmenu po 4,9 zł.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA