fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu nie naruszało konkurencji

www.sxc.hu
Działania Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu nie naruszają konkurencji. Urząd zakończył postępowanie wyjaśniające, w którym przeanalizował programy kontroli jakości styropianu wprowadzone przez PSPS.

Postępowanie wyjaśniające w sprawie praktyk Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu zostało wszczęte 22 grudnia 2014 r.

UOKiK przeanalizował, czy wprowadzone przez PSPS (Program Gwarancji Jakości Styropianu „Gwarantowany Styropian" oraz Program Rzetelny Dystrybutor Styropianu) programy kontroli jakości styropianu mogły naruszać konkurencję. Jedną z badanych kwestii było sprawdzenie, czy PSPS wprowadzając własne normy jakości produktu, jednocześnie wywierał presję na producentów, aby nie wprowadzali do obrotu produktów niezgodnych z tą normą, pomimo spełniania przez nich wymagań przewidzianych przez przepisy prawa.

Postępowanie wykazało, że brak jest podstaw do podjęcia dalszych działań przez Urząd w tej sprawie. Programy nie miały bowiem negatywnego wpływu na konkurencję. Pierwszy z nich, który miał na celu zbadanie, czy oznakowanie produktu odpowiada jego parametrom, nie dyskryminował żadnego z producentów. Działanie PSPS miało natomiast pozytywne efekty dla odbiorców styropianu, w tym konsumentów, ponieważ mogło przyczynić się do wyeliminowania z rynku oznakowań wprowadzających w błąd. Drugi z programów nie został wprowadzony w życie, stąd jego analiza przez UOKiK była bezcelowa. Dlatego 4 maja 2015 r. Urząd zamknął postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.

Źródło: UOKiK
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA