fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Niemcy: nielegalny eksport broni do Meksyku

Karabiny B36 produkowane przez firme Heckler & Koch
Bloomberg
Kolejna niemiecka firma zbrojeniowa została przyłapana na nielegalnym eksporcie broni.

Tym razem spółka Heckler & Koch została ukarana za sprzedanie kilku tysięcy karabinów G36 do Meksyku. Firma nie miała zgody Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec, która jest wymagane przy eksporcie sprzętu wojskowego.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że karabiny trafiły do najbardziej niespokojnych stanów w Meksyku: Jalisco, Guerrero, Chiapas i Chihuahua.

Służby celne z Kolonii ustaliły, że firma Heckler & Koch "inicjowała lub aprobowała eksport broni do tego regionu". Nie wiadomo jeszcze, jaka kra grozi firmie, ale według niemieckich mediów może zapłacić nawet 3 mln euro kary - dokładnie tyle, ile zarobiła na nielegalnym eksporcie do Meksyku.

Heckler & Koch w latach 2003-2011 sprzedał w sumie 9472 sztuk karabinów automatycznych G36 odbiorcom w Meksyku. Niemal połowa trafiła do czterech stanów, gdzie władze prowadzą regularna walkę ze zorganizowanymi grupami przestępczymi. Władze niemieckie nie zezwoliły na eksport broni w ten rejon Meksyku.

Niemieckie władze śledcze i celne są przekonane, że nie ma mowy o pomyłce, ale celowym działaniu kierownictwa spółki. Przedstawiciele Heckler & Koch odmawiają komentarza.

Nielegalny eksport do Iraku

To nie pierwsza afera z nielegalnym eksportem nienieckiej broni. W zeszłym roku media obiegła informacja, że producent broni Sig Sauer nielegalnie eksportował broń do Iraku. Nie starał się nawet o obligatoryjne zezwolenie MSZ. W 2005 roku sprzedał do Iraku 5 tys. pistoletów. Część broni trafiła do Partii Pracujących Kurdystanu, która jest uznawana przez UE i USA za organizację terrorystyczną. Sprzedaż przeszła przez amerykańską spółkę córkę Sig Saurea. Wcześniej firmie udowodniono nielegalny eksport broni m.in. do Kolumbii i Kazachstanu - także za pośrednictwem amerykańskiej spółki córki. Z powodu dochodzeń Sig Sauer ma całkowity zakaz eksportu swoich produktów poza granice Niemiec.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA