fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ZUS

Program Płatnik zaktualizuje się sam

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Użytkownicy Płatnika nie muszą się już martwić, czy używają aktualnego oprogramowania. System sam go sprawdzi i automatycznie rozszerzy.

27 kwietnia 2015 r. ZUS opublikował na swoich stronach internetowych nową i zarazem ostatnią wersję programu Płatnik, którą płatnik będzie musiał instalować.

W jego wersji 10.01.001 dodano możliwość automatycznej aktualizacji bibliotek i plików stanowiących poszczególne elementy programu. Dotychczasowe udostępnianie słowników zostało rozszerzone o publikowanie dowolnego zbioru plików (zmienionych lub nowych), które będą pobierane i instalowane jako aktualizacja programu Płatnik. Pozwala to użytkownikom programu korzystać z najnowszej wersji programu bez konieczności samodzielnej instalacji niezbędnych komponentów czy słowników.

Program sam wykrywa, czy wszystkie komponenty aplikacji są aktualne, a jeśli nie – wykonuje autoaktualizację. Pobranie danych następuje tylko w sytuacji, kiedy proces weryfikacji wykaże, że na komputerze nie ma aktualnych danych. Dla klientów ZUS oznacza to, że po pobraniu wersji 10. programu Płatnik nie będą się już musieli martwić o to, czy używają aktualnego oprogramowania. Jeśli zajdzie konieczność aktualizacji Płatnika, np. o nowe reguły weryfikacji czy inne elementy, ZUS opublikuje odpowiednie biblioteki, a użytkownik programu pobierze je automatycznie.

Poprawny adres

Inną nowością w programie jest możliwość sprawdzenia, w jaki sposób zapisać np. poprawny adres zgłaszanego ubezpieczonego, mając dane zgromadzone w słownikach nazw miejscowości, ulic i kodów pocztowych, pobieranych do weryfikacji z ZUS. Do tej pory użytkownik programu w zewnętrznych słownikach musiał szukać, jak poprawnie zgłosić adres, np. ul. Marii Skłodowskiej-Curie – czy użyć całego imienia, obu czy jednego nazwiska. Teraz bezpośrednio podpowie mu to Płatnik.

Ważna modyfikacja polega też na dodaniu możliwości utworzenia dokumentów rozliczeniowych także na podstawie kompletów pobranych z ZUS w wyniku aktualizacji danych. Dotychczas przy korygowaniu raportów klienci musieli się opierać na własnych dokumentach wysłanych do ZUS. Obecnie będą mogli pobrać komplet rozliczeniowy przetworzony w ZUS i na jego podstawie go skorygować. Pozwoli to zwiększyć poprawność wysyłanych dokumentów, bo użytkownik wie, co już jest zapisane w ZUS, i łatwiej mu dokonać korekty.

Uwaga na powtórkę

W wersji 10.01.001 programu Płatnik zwiększył się też zakres weryfikacji dokonywanych w programie po to, żeby maksymalnie ograniczyć przypadki przysyłania dokumentów błędnych lub powielonych. Klienci będą ostrzegani, że np. identyczne zgłoszenie już przesłali do ZUS i nie należy składać go ponownie, lub o tym, że brakuje raportu za jakiegoś ubezpieczonego.

Dodano też funkcję podpowiadania schematów finansowania podczas wypełniania pozycji raportów imiennych. Dotyczy to wszystkich kodów tytułu ubezpieczenia i jest ułatwieniem w sytuacjach, gdy dla konkretnego ubezpieczonego składki mogą być finansowane z różnych źródeł, np. u duchownych.

Płatnicy będą otrzymywać informacje o stanie weryfikacji dokumentów przetworzonych przez system ZUS. Będą wiedzieli, czy raporty wysłane do oddziału przetworzyli poprawnie czy z błędem.

W nowym Płatniku ułatwienia znajdą także płatnicy wielooddziałowi, u których dokumenty ubezpieczeniowe sporządza się w centrali oraz w poszczególnych oddziałach firmy. Oddziały będą mogły przekazać sporządzone dokumenty do centrali firmy, która po ich scaleniu prześle je do ZUS. Także w centrali po aktualizacji wszystkich danych dokonywana będzie pełna weryfikacja dokumentów.

— oprac. pracownicy ZUS

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA