fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Sobieski nie boi się Absolutu

Rzeczpospolita
Wpływy z pierwszej emisji na GPW zainwestujemy w Rosji – mówi „Rz” Krzysztof Tryliński, prezes Belvedere.
21 kwietnia 2008 r. na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie wchodzi Belvedere, właściciel grupy Sobieski – wicelidera polskiego rynku wódki. Akcje spółki będą notowane jednocześnie na parkietach warszawskim i paryskim. Na rynku Euronext Belvedere wyceniana jest obecnie na ok. 252,5 mln euro. Od początku 2008 r. notowania spółki spadły o 22,28 proc. Firma wstrzymuje się na razie z emisją w Polsce. Liczy, że obecność na warszawskiej giełdzie zwiększy płynność jej akcji i podniesie ich wartość.
Rz: Dlaczego Belvedere nie planuje na razie oferty publicznej?
Krzysztof Tryliński: Zanim przeprowadzimy emisję, chcemy dokonać restrukturyzacji naszych aktywów i wykorzystać rezerwy, które mamy. Ich wartość wynosi ok. 300 mln euro. Jeżeli dojdzie do emisji na warszawskiej giełdzie, pieniądze będziemy chcieli przeznaczyć na realizację inwestycji w Stanach Zjednoczonych i w Rosji.
Kiedy zatem Belvedere zamierza rozpocząć produkcję wódki Sobieski w Rosji?
Zakładamy, że stanie się to do końca tego roku. Prowadzimy rozmowy z kandydatami do przejęcia. Chcemy kupić tam destylarnię wraz z zakładem rozlewniczym, aby mieć pełną kontrolę nad produkcją i jakością wytwarzanej przez nas wódki. Tam, gdzie wchodzimy z Sobieskim, interesują nas tylko znaczne udziały rynkowe. Przykładem jest Francja, gdzie zaczęliśmy sprzedawać tę markę w styczniu 2007 r. Na koniec ubiegłego roku zdobyliśmy 10 procent francuskiego rynku, sprzedając ponad 1 mln l Sobieskiego.
Czy przejęcie szwedzkiego Vin & Spirit, właściciela Absolutu, przez Pernod Ricard nie pokrzyżuje planów Belvedere, aby w ciągu trzech lat marka Sobieski zajęła drugie miejsce na świecie?
Pernod Ricard jest jednym z dwóch największych graczy na światowym rynku napoi alkoholowych, my dopiero zaczynamy jego podbój. W wyniku przejęcia Vin & Spirit przez Pernod Ricard część dystrybutorów, którzy dotychczas oferowali wódkę Absolut, straci tę markę i będzie chciała zastąpić ją inną liczącą się na rynku wódką. Tutaj widzimy szansę dla Sobieskiego. Nasza marka ma możliwości rozwoju, których nie ma już 30-letni Absolut. Rocznie na wszystkich znaczących rynkach wódki na świecie sprzedaje się 90 mln l tego alkoholu. My w 2007 r. tylko na trzech rynkach sprzedaliśmy 22,5 mln l liczącego dziesięć lat Sobieskiego i dopiero zaczynamy zdobywać największe rynki.
Jakie są plany dla Polski?
Wraz z rozszerzaniem naszej działalności na świecie znaczenie Polski będzie się zmniejszać. Jednak kraj ten zawsze pozostanie dla nas ważnym rynkiem, gdyż zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem sprzedaży wódki. Chcemy tutaj nie tylko produkować, ale także rozwijać sieci centrów dystrybucji oraz własnych sklepów. Tych ostatnich mamy obecnie 30 i co roku chcemy otwierać od 30 do 50 kolejnych. Planujemy także kupić jeszcze kilka hurtowni po to, aby nasza sieć dystrybucji objęła cały kraj.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA