fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory Prezydenckie 2015

PKW alarmuje problem ze Źródłem i listami wyborców

Fotorzepa/Krzysztof Skłodowski
PKW: System informatyczny ministerstwa może poważnie utrudnić przeprowadzenie wyborów prezydenckich. MSW: To nieporozumienie.

Jak donosi TVN24, PKW zamieściła wczoraj komunikat dotyczący wątpliwości co do sprawności systemu stworzonego przez ministerstwo:

"Państwowa Komisja Wyborcza, na podstawie art. 160 § 1 pkt 2 Kodeksu wyborczego, w związku z sygnałami docierającymi od komisarzy wyborczych i z delegatur Krajowego Biura Wyborczego informuje, że istnieje poważne ryzyko dla prawidłowego prowadzenia przez gminy rejestrów wyborców, na podstawie których sporządzane są spisy wyborców. Stanowi to zagrożenie dla prawidłowej realizacji zagwarantowanego przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej prawa do głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 10 maja 2015 r."

"Źródło" to aplikacja ministerstwa, która została uruchomiana ponad miesiąc temu we wszystkich gminach i ma być nowoczesnym programem służącym do ewidencji ludności i wydawania nowych dowodów osobistych. Problem polega na tym, że nie zawiera ona danych dotyczących meldunków, przez co - jak podkreśla PKW - nie można stworzyć wiarygodnych list wyborców.

Anonimowy rozmówca TVN24 powiedział, że MSW przekazała gminom informację, aby listy wyborców tworzono na postawie aplikacji, która była przez nie używana przed wdrożeniem "Źródła". - To galopujący absurd ponieważ musimy teraz utrzymywać dwa systemy zamiast jednego - zauważa urzędnik jednej z gmin.

- Komunikat PKW to nieporozumienie. Wkrótce mamy spotkanie z komisją i jestem pewny, że wszystkie problemy rozwiążemy. Już po 1 marca (wtedy wystartował system "Źródło" i rozpoczęto wydawanie nowych dowodów - red.) miały miejsce wybory uzupełniające i przebiegły bez problemów - przekonuje Marcin Malicki z Centralnego Ośrodka Informatyki, który odpowiada za stworzenie "Źródła".

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA