fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Franciszek poza schematem

AFP
Papież akcentuje powiązanie wiary z życiem społecznym poprzez przykład życia chrześcijańskiego, nie zaś w konfrontacji z porządkiem świeckim.

Najpierw było zaskoczenie i poszukiwanie, kim jest nowy papież. Potem podziw i nieskrywana fascynacja stylem oraz słowami nowego Ojca Świętego, zwłaszcza zapowiadającymi zmiany i reformy. Dominowało jednak przekonanie, że Franciszek, jakkolwiek by patrzeć, człowiek, którego „wezwano z dalekiego kraju", szybko wejdzie w „watykańskie buty" i będzie (choćby ze względu na swój wiek i duszpasterskie doświadczenie) co najwyżej skromnym kontynuatorem wielkich poprzedników.

Tymczasem nie ma tygodnia, by głowa Kościoła nie zaskoczyła. Stylem i formą, słowami i gestami, wreszcie konkretnymi działaniami pokazującymi, że faktycznie dwa lata temu do Watykanu przyszło nowe. Co ciekawe, podczas gdy od jednych nieraz słyszałem peany („wreszcie idzie nowe") lub narzekania („jest taki sam jak wszyscy inni"), drudzy rewanżowali się refleksją o zdradzie Kościoła Jana Pawła II lub co najwyżej zachwytami w momentach, kiedy papież komuś pogroził palcem.

Jedn...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA