fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Okręt Orkan ma ostre pazurki

Pocisk rakietowy odpalony ze szwedzkiego okrętu
Materiały Producenta
Stacjonujący w Gdyni okręt rakietowy Orkan zostały wyposażone w szwedzkie rakiety manewrujące mające zasięg 200 km.

Pociski rakietowe RBS15 Mk3 szwedzkiej spółki Saab, zostały zainstalowane na okręcie rakietowym Orkan. Marynarka Wojenna przeprowadziła także na Morzu Bałtyckim morski test tych pocisków.

Jak informują przedstawiciele producenta testy te "potwierdziły zgodność wszystkich interfejsów okrętu z systemami mocy, zarządzania walką oraz nawigacji". Test polegał na symulowanym odpaleniu pocisków, na próbach morskich, podczas których okręt wyposażony był w komplet ośmiu pocisków.

- Morskie testy akceptacyjne dla pierwszego z trzech polskich okrętów typu Orkan zakończyły się sukcesem. Dzięki RBS15 Mk3, Polska posiada pociski przeciwokrętowe, które mogą zwalczać cele odległe o ponad 200 km, w każdych warunkach pogodowych - to imponujący potencjał ofensywny - uważa Stefan Öberg, Dyrektor Missile Systems, wchodzącej w skład Saab Dynamics.

Jak informują producenci uzbrojenia rakiety te po wystrzeleniu lecą bardzo nisko nad wodą. Są trudne do wykrycia, bowiem zmieniają tor lotu wykonując szereg zwrotów. Przed uderzeniem w cel wykonują one dodatkowy manewr. Pociski te posiadają głowicę bojową o wadze 200 kg. Jak zaznaczają nasi rozmówcy mogą razić zarówno cele morskie, jak znajdujące się na lądzie.

Niebawem takie same pociski zostaną zainstalowane także na kolejnych dwóch okrętach rakietowych typu Orkan czyli ORP Piorun i ORP Grom. Stanie się to do końca tego roku. Każdy z tych okrętów będzie posiadał po 8 pocisków RBS15 Mk3.

Decyzja o zakupie tych pocisków zapadła w 2006 roku. Producent nie podaje jaka była wartość kontraktu.

Okręty ORP Orkan, Piorun i Grom wchodzą w skład 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Bandery na tych jednostkach zostały podniesione w latach 1992, 1994 i 1995. Okręty te uchodzą za jedne z najlepiej wyposażonych w polskiej Marynarce Wojennej. Oprócz rakiet przeciwokrętowych (wcześniej RBS-15 Mk2) uzbrojone są w rakiety przeciwlotnicze Strzała S-2M, armaty AK-176M kalibru 76,2 mm, armaty AK-630 kalibru 30 mm. Jak czytamy na stronie internetowej 3 Flotylli Okrętów głównym zadaniem okrętów rakietowe typu Orkan jest wykonanie uderzeń rakietowych na okręty nawodne i statki przeciwnika, zwalczanie środków napadu powietrznego, osłona przeciwokrętowa oraz przeciwlotnicza własnych okrętów nawodnych i statków, a także patrolowanie i ochrona szlaków komunikacyjnych oraz wyznaczonych rejonów.

" W latach 2008 i 2009 okręty projektu 660 zostały poddane gruntownej modernizacji. Obecnie są one jednymi z najnowocześniejszych jednostek w swojej klasie na Bałtyku. Wyposażone zostały między innymi w system bojowy Tacticos, radary wykrywania (Sea Giraffe) i kierowania ogniem (Sting E0)".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA