fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Sąd: adwokat bez zwrotu kosztów za dwa telefony do klienta

Fotorzepa, Marian Zubrzycki MZub Marian Zubrzycki
Zapoznanie się z treścią akt sprawy oraz dwie rozmowy telefoniczne to za mało, aby przyznać adwokatowi koszty nieopłaconej pomocy prawnej.

Tak wynika z postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu (sygn. akt I SO/Wr 15/14).

Do tego sądu trafił wniosek adwokat K.K. o zasądzenie kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata ustanowionego z urzędu w sprawie dotyczącej decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2010 r.

Okręgowa Rada Adwokacka we W. wyznaczyła K.K. jako pełnomocnika z urzędu do tej sprawy, ale kilka dni później zmieniła swoją decyzję, i w jej miejsce wyznaczyła innego adwokata.

Pani mecenas wystąpiła o zasądzenie kosztów nieopłaconej pomocy prawnej. Oświadczyła, że opłaty te nie zostały zapłacone w całości lub w części. Podała, że badała akta sprawy i dwukrotnie kontaktowała się telefonicznie ze skarżącą.

Rozpoznający wniosek referendarz sądowy odmówił przyznania adwokat kosztów pomocy prawnej.

W uzasadnieniu przypomniał, że podstawą przyznania kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przed sądem administracyjnym pierwszej instancji przez adwokata ustanowionego z urzędu jest podjęcie przez tego adwokata czynności procesowych zmierzających do wyjaśnienia i rozstrzygnięcia przez sąd administracyjny pierwszej instancji sprawy strony korzystającej z pomocy prawnej z urzędu.

- Nie sposób zaliczyć do takich czynności zapoznania się przez tego profesjonalnego pełnomocnika procesowego z treścią akt sprawy z wniosku o przyznania prawa pomocy ani rozmów telefonicznych z wnioskodawcą, które nie doprowadziły do wyjaśnienia ani rozstrzygnięcia sprawy – wskazał referendarz.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA