fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

300 milionów motocykli Hondy

Bloomberg
Japoński koncern motoryzacyjny Honda Motor poinformował, że łączna produkcja motocykli marki Honda osiągnęła we wrześniu 2014 roku poziom trzystu milionów egzemplarzy.

Jubileuszowym motocyklem został Gold Wing 40th Anniversary Edition. Maszyna zjechała z linii montażowej w Kumamoto, gdzie znajduje się największa w Japonii fabryka Hondy.

Imponujący wynik Honda osiągnęła w ciągu 66 lat od rozpoczęcia produkcji jednośladów w Japonii, kiedy w 1949 roku pojawił się model Dream Type-D. Z kolei pierwszy zagraniczny motocykl Hondy powstał w Belgii, w roku 1963. Od tego czasu Honda rozwija produkcję w zakładach na całym świecie. Jej motocykle – jest największym producentem tych maszyn w skali globalnej - powstają w 33 fabrykach, rozlokowanych w 22 różnych państwach.

W 2013 roku Honda sprzedała na całym świecie 16,8 miliona motocykli, o 8,7 proc. więcej niż w 2012 roku. Model Super Cub jest motocyklem, który został wyprodukowany w największej ilości egzemplarzy, trafiając do sprzedaży w 160 państwach. W marcu 2014 roku produkcja tego modelu osiągnęła poziom 87 milionów. Z kolei model Gold Wing w 2015 roku będzie obchodzić 40-lecie produkcji. Z tej okazji powstał GL1800 Gold Wing w specjalnej, jubileuszowej wersji.

Japońska marka bierze aktywny udział w sporcie: jest najbardziej utytułowanym producentem w historii wyścigów motocyklowych, z 63 tytułami mistrzów świata konstruktorów, w tym 21 w królewskiej klasie obecnie znanej jako MotoGP. Zawodnicy na Hondach wygrali łącznie 697 wyścigów.

Firma Honda Motor to nie tylko motocykle: założona w 1948 roku przez Soichiro Hondę jest największym na świecie producentem silników. Od 1986 roku jest aktywnie zaangażowana w rozwój robotyki, a w 2000 roku zaprezentowała ASIMO - pierwszego robota humanoidalnego. W 2006 roku Honda ogłosiła plany wejścia na rynek lotniczy i stworzenia kompaktowego samolotu odrzutowego przeznaczonego dla biznesu. Honda Jet wkracza obecnie w ostatnią fazę procesu certyfikacji.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA