fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Iwaszkiewicz z KNP dołącza do frakcji Farage'a

Nigel Farage
AFP
Paweł Majewski
Jak dowiedziała się "Rz" w weekend do Warszawy przyleciał przedstawiciel Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa Nigela Farage'a. Na spotkaniu z Kongresem Nowej Prawicy doszło do wymiany europosłów
W jej wyniku do frakcji Farage'a w Parlamencie Europejskim dołączy polski europoseł - Robert Iwaszkiewicz. To konieczne, by grupa eurosceptyczna przetrwała. Stało to pod znakiem zapytania, gdy w zeszłym tygodniu opuściła ją Łotyszka Iveta Grigule (w każdej z grup liczba członków musi odpowiadać przynajmniej 1/4 państw Unii Europejskiej).
Informacje "Rz" potwierdza lider KNP. - Nie będąc w żadnej grupie tracimy finansowo - przekonuje. Nie chciał jednak powiedzieć co w zamian zaoferował słynny brytyjski eurosceptyk.
Plany KNP ujawnia inny europoseł ugrupowania Michał Marusik. - Staramy się utworzyć własną grupę, a jeżeli Farage chce utrzymać swoją, to ma dość ludzi, żeby nam pomóc - wyjawia.
Oznacza to, że transfer Iwaszkiewicza jest elementem transakcji wiązanej. Eurosceptycy, którzy nie porozumieli się z Faragem (m.in. KNP) wciąż są niezrzeszeni. Nie powiodły się próby utworzenia frakcji na czele, której miałby stać francuski Front Narodowy.
Francuzi nie chcą też dołączyć do Polaków, Włochów, Holendrów i Austriaków, którzy chcieliby wyłonić z europosłów niezależnych kolejną grupę eurosceptyczną. W tej chwili do osiągnięcia celu brakowałoby im przedstawicieli trzech nacji. W wyniku porozumienia z Brytyjczykami, mogłoby się to przybliżyć.
- Negocjacje trwają - przyznaje sam Iwaszkiewicz. - Trzeba było ich ratować i musiałem pilnie dołączyć - nie kryje.
Na początku kadencji europarlamentu, korwinowcy nie dogadali się z brytyjskimi eurosceptykami. Nieoficjalnie wiadomo, że Farage nie mógł sobie pozwolić na przyjęcie Korwin-Mikkego, bo jego kontrowersyjne wypowiedzi szkodziłyby mu na Wyspach, gdzie walczy o władzę. Polacy postawili warunek, z którego teraz zrezygnowali. Mieli bowiem dołączyć do frakcji, ale tylko wszyscy czterej.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA