fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Wydatki na okulary do pracy nie zawsze można wrzucić w koszty

www.sxc.hu
Lekarz patomorfolog zmieniający co kilka miesięcy okulary do pracy przy mikroskopie nie może zaliczyć wydatków na zakup do kosztów działalności.
Zdaniem dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy zakup soczewek jest wydatkiem osobistym i nie ma wpływu na przychody lekarza ślęczącego nad mikroskopem.
Lekarz we wniosku o wydanie interpretacji tłumaczył, że jest wręcz przeciwnie. Prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wolnego zawodu, jest patomorfologiem. Ze względu na tę specjalizację spędza przy mikroskopie większość, tj. od 60 do 90 proc. czasu pracy. Od momentu rozpoczęcia pracy w tym zawodzie musi stosunkowo często wymieniać szkła korekcyjne, średnio co 6–12 miesięcy. Ma to związek z postępującą wadą wzroku na skutek eksploatacji, której powodem jest mikroskop.
Lekarz zaznaczył, że w jego przypadku zakup kolejnych okularów nie jest wydatkiem o charakterze osobistym i nie ponosi go w celu ochrony wzroku, ale w celu wykonania usługi. Twierdził, że okuliści zalecają nie zmieniać zbyt często okularów, by zmusić mięsień oczny do pracy. W jego przypadku nie można jednak zastosować tego zalecenia, bo wykonywana praca na to nie pozwala.
Z reguły – jak wyjaśniał – pacjenci okulistów wymieniają okulary niezależnie od tego, czy prowadzą działalność gospodarczą czy nie. Po kolejnym pogorszeniu wzroku okulary patomorfologa z powodzeniem służą mu w życiu prywatnym, ale nie nadają się już do pracy przy mikroskopie.
Dlatego uznał, że zakup nowych jest wydatkiem firmowym, który może rozliczyć w firmowych kosztach.
Nic z tego. Izba odpowiedziała, że zakup wiąże się z ochroną wzroku i nie ma wpływu na wysokość przychodów ze świadczenia usług ani też związku z prowadzoną działalnością.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA