fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Gościem specjalnym festiwalu Hommage a Kieślowski będzie Jerzy Stuhr

W Sokołowsku, zdjęcie pochodzi z albumu Sanatorium Dźwięku; fot. Tomasz Ogrodowczyk
Archiwum autora
Już 5 września do Sokołowska zjadą miłośnicy twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Gościem specjalnym festiwalu Hommage ? Kieślowski będzie Jerzy Stuhr.
Aktor stwierdził kiedyś, że Krzysztof Kieślowski zmienił jego spojrzenie na świat filmu, że wcześniej w ogóle nie myślał o sobie jako o aktorze filmowym, pochłaniał go teatr. Reżyser „Dekalogu" nazwał Stuhra aktorem wszechstronnym, który sprawdzi się i w teatrze, i w filmie i w telewizji. Zobacz galerię zdjęć
- Jerzy Stuhr obiecał, że w Sokołowsku zdradzi takie historie związane z ich współpracą, o których wcześniej nigdy nie wspominał – mówi Zuzanna Fogtt z Fundacji In Situ, organizatorka festiwalu.
Spotkanie odbędzie się 7 września, w niedzielę, o godz. 13.15 w Kinoteatrze Zdrowie, położonym vis-à-vis miejsca, w którym w dzieciństwie mieszkał Krzysztof Kieślowski.
W sokołowskim uzdrowisku mieszkali całą rodziną z powodu choroby płuc jego ojca. Miejsce to od lat cieszyło się wśród kuracjuszy zasłużoną renomą. Sanatorium dla gruźlików stworzył w XIX dr Hermann Brehmer, na nim wzorowano budowane później uzdrowisko w Davos. Piękny, historyczny budynek został podpalony w 2005 r., od tego czasu Fundacja Sztuki Współczesnej „In Situ" stara się go odbudować. W tym roku świętuje pierwszy sukces – oddaje już niebawem do użytku 1200 m2 zabytkowego kompleksu.
Pretekstem do wizyty Jerzego Stuhra w Sokołowsku jest premiera "Amatora" po cyfrowej rekonstrukcji. W nakręconym w 1979 r. filmie, sztandarowym obrazie kina moralnego niepokoju, aktor gra Filipa Mosza - zwykłego człowieka, który kupuje kamerę po to, by sfilmować narodziny córeczki i zmienia się w pasjonata i społecznika, pochłoniętego manią filmowania.
Wokół "Amatora"
Z "Amatorem" związany jest główny temat czwartej edycji sokołowskiego festiwalu - "Świat zmontowany". Twórcy filmu wezmą udział w panelu „Amator 35-ta rocznica premiery", a Stanisław Zawiśliński, biograf Kieślowskiego, wygłosi wykład pt. „Czy świat zmontowany jest wiarygodny?".
Wehikułem, który zabierze widzów do przeszłości będzie spotkanie z Janem Dzidą – bratem nieżyjącego Franciszka Dzidy, założyciela Amatorskiego Klubu Filmowego „Klaps" w Chybiu – pierwowzoru Filipa Mosza. Co więcej, Jan Dzida jest współtwórcą „Nietutejszej" – filmu, po którego obejrzeniu Krzysztof Kieślowski wpadł na pomysł scenariusza „Amatora". Premiera filmu odbyła się właśnie w Chybiu. Na wystawie "Wokół Amatora" będzie można zobaczyć nigdzie dotąd nie pokazywany film z tego wydarzenia i zrobione wtedy zdjęcia, fotosy z planu i oryginalny scenariusz.
- Fundacja In Situ wspólnie z żoną reżysera, panią Marią Kieślowską i Stanisławem Zawiślińskim tworzy od lat Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Festiwal jest okazją, by zaprezentować wybrane obiekty. Dzięki współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym zdigitalizowaliśmy już znaczną część dokumentów – opowiada Zuzanna Fogtt.

Duch Kieślowskiego

Jerzego Stuhra sokołowska publiczność zobaczy również w monodramie „Kontrabasista" Patricka Süskinda oraz w filmie "Duże zwierzę". Aktor jest jego współscenarzystą, pierwotny scenariusz napisał w 1973 r., na podstawie opowiadania Kazimierza Orłosia pt. "Wielbłąd" sam Krzysztof Kieślowski. Niestety jego pomysł na debiut fabularny nie został zrealizowany, ponieważ nie spodobał się cenzurze.
- Sokołowsko co roku odwiedzają uczniowie Kieślowskiego i pasjonaci kina. Wielu z nich powraca do nas regularnie, a są i tacy, którzy tak polubili miejsce i jego atmosferę, że się tu przeprowadzili. Ostatnio nasi goście z Nowego Jorku, postanowili kupić sobie tutaj dom – opowiada Zuzann Fogtt.
Tym razem przyjedzie między innymi Marcel Łoziński. W bloku „Dokument: rejestracja rzeczywistości czy kreacja" pokazany zostanie jego „Ojciec i syn w podróży"- zapis rozmowy z synem podczas samochodowej podróży. Goście bloku dokumentalnego to także Lidia Duda, autorka filmu „Wszystko jest możliwe" oraz Maciej Cuske reżyser „Daleko od miasta".
Podobnie jak w zeszłym roku w Sokołowsku pojawi się Greg Zgliński. Jego szkolna etiuda „Przed zmierzchem" zostanie pokazana w bloku "Uczniowie Kieślowskiego", między innymi obok filmu „Jeśli nie my to kto" Andresa Veiela, który w latach 80. uczestniczył w Berlinie w prowadzonych przez Kieślowskiego wykładach oraz Natalia Koryncka – Gruz z filmem „Piekło niebo"
Natomiast w bloku "Pretekst: Amator" odbędzie się pokaz nominowanego w 2013 r. do Oscara i nagrodzonego Emmy dokumentu "5 rozbitych kamer" w reżyserii Emada Burnata i Guya Davidi, do Sokołowska przyjadą jego producenci Serge Gordey i Christine Camdesuss.

W Młodym Kinie

W tym roku duża część sokołowskiego festiwalu poświęcona będzie twórczości młodych. Pokazany zostanie między innymi znakomity, wielokrotnie nagradzany "Mazurek" Julii Kolberger i "Nasza zima zła" Grzegorza Zaricznego, docenionego za "Gwizdek" na festiwalu w Sundance. Specjalne pokazy dedykowane będą Kasi Klimkiewicz – laureatce Europejskiej Nagrody Filmowej.
Dzieła Kieślowskiego i produkcje inspirowane jego twórczością wyświetlane będą również na ustawionych w plenerze ekranach. Festiwal zawita też do wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego, gdzie zostanie wystawiony spektakl inspirowany II i VIII częścią "Dekalogu" - „Opowieści plemienne" w reż. Macieja Podstawnego.
Więcej szczegółów na www.hommageakieslowski.pl
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA