fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

"Papież ateizmu": Urodzenie dziecka z zespołem Downa niemoralne

Richard Dawkins (fot. Mike Cromwell/lic. Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic)
Wikimedia Commons
Jeśli kobieta ma wybór, urodzenie upośledzonego dziecka byłoby niemoralne - uważa Richard Dawkins, zoolog z Oxfordu i jeden z czołowych zwolenników ateizmu
Brytyjski naukowiec odpowiedział w ten sposób na Twitterze na sugestię jednej internautki, która przyznała, że nie wie, co zrobiłaby w sytuacji, gdyby jej nienarodzone dziecko miało zdiagnozowany zespół Downa. Dawkins poradził ponadto, by w takiej sytuacji kobieta dokonała aborcji i "spróbowała jeszcze raz".
Jego wypowiedź wywołała wielkie kontrowersje, lecz choć Dawkins skasował swój wpis, podtrzymał później swoje stanowisko.
"Ani na moment nie zamierzam przepraszać za podchodzenie do moralnych i filozoficznych kwestii w logiczny sposób. Jest miejsce na emocje, ale to nie jest to miejsce" - wyjaśnił chwilę później. W późniejszych wpisach słynny ateista nieco zmienił jednak swoją pozycję, tłumacząc, że mówił tylko o tym, co on by zrobił w danej sytuacji i "nigdy nie powiedziałby kobiecie, co ma robić".
Dodał, że badania prenatalne mające wykryć u płodów zespół Downa nie są w swojej istocie eugeniczne, a oferują jedynie "ludzki moralny wybór".
To nie pierwszy kontrowersyjny wpis profesora Oxfordu. Rok temu podobne kontrowersje wywoła jego wypowiedź, w której zadeklarował, że "względem znaczeń pojęcia 'człowiek', które mają znaczenie dla kwestii moralności aborcji", każdy ludzki płód jest w mniejszym stopniu człowiekiem od dorosłej świni. Mimo tych kontrowersji jest jednym z najpopularniejszych użytkowników Twittera, gdzie obserwuje go ponad milion internautów.
Dawkins jest światowej sławy zoologiem i ewolucjonistą. Największy rozgłos zyskał jednak jako bezkompromisowy krytyk religii i zwolennik ateizmu, dzięki czemu zyskał sobie przydomek "papieża ateizmu". Jest autorem ateistycznych bestsellerów takich jak "Bóg urojony", książki, która rozeszła się w kilku milionach egzemplarzy.
Źródło: Twitter
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA