fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ochrona zdrowia

Na urlopie uważaj na polio

Coraz więcej krajów ma problemy z wirusem polio. Dlatego WHO wydało nowe zalecenia dotyczące szczepień dla tych, którzy zamierzają spędzić wakacje tam, gdzie ryzyko zachorowań jest największe.
Chociaż ostatnia osoba w Polsce zachorowała na polio w 1984 r., nie oznacza, że choroba na świecie nie istnieje. Co więcej, coraz częściej pojawiają się informacje o nowych zachorowaniach dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by podróżni, którzy wybierają się do jednego z krajów, gdzie występuje ta choroba, powinien się do tej wyprawy szczególnie przygotować.
Na liście WHO znalazły się takie kraje jak: Afganistan, Kamerun, Etiopia, Gwinea Równikowa, Irak, Izrael, Nigeria, Pakistan, Somalia i Syria. Zostały one podzielone na dwie grupy, pierwsza grupa, to kraje z których rozprzestrzenia się wirus polio: Pakistan, Kamerun i Syria. Druga grupa, to kraje w których występuje wirus polio, ale nie rozprzestrzenia się do innych krajów: Afganistan, Etiopia, Gwinea Równikowa, Irak, Izrael, Nigeria, Somalia. Wkrótce do tej grupy zostanie prawdopodobnie dopisana Brazylia, gdzie odnaleziono ostatnio dzikie szczepy tego wirusa.
- Zalecenia WHO oznaczają, że  osoby, które planują urlop w jednym z tych krajów powinny się zaszczepić. Oczywiście nikogo do szczepienia nie możemy zmuszać, ale wszyscy powinni mieć świadomość, że choroba ta jest niezwykle groźna – mówi Monika Wróbel, rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.
Najczęstszym źródłem zakażenia jest bezpośredni kontakt z chorym człowiekiem. Zakażenie szerzy się głównie drogą pokarmową przez przedmioty i środki spożywcze zakażone wydzielinami z gardła lub kałem oraz drogą kropelkową. Poliowirusy dostają się do organizmu przez usta lub nos. Następnie namnażają się w jelitach i przedostają się do krwi, która przenosi je do innych części ciała. Jeżeli wirusy dostaną się do ośrodkowego układu nerwowego, mogą wywoływać uszkodzenie nerwów, co może prowadzić do niedowładu lub porażenia mięśni. Statystycznie powikłania po polio ma jedno na tysiąc dzieci i jedna osoba dorosła na 75 chorych.
Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, wszystkie osoby udają się w regiony krążenia dzikiego wirusa polio, powinny otrzymać szczepionkę inaktywowaną przeciw wirusowi polio (IPV). Odstęp pomiędzy podaniem szczepionki a datą planowanego powrotu nie powinien być dłuższy niż 12 miesięcy.
Dodatkowo wszyscy, którzy przebywają w jednym z tych krajów dłużej niż miesiąc, powinny się także przed wyjazdem zaszczepić. Szczepionka powinna być podana nie później niż cztery tygodnie przed opuszczeniem danego państwa.
W przypadku szczepienia przed wyjazdem nie ma znaczenia, czy dana osoba była zaszczepiona już wcześniej. Z czasem liczba przeciwciał spada, dlatego trzeba przed wyjazdem podać dawkę przypominającą.
Jeśli ktoś nie jest pewien, czy był szczepiony i kiedy powinien udać się do punktu szczepień. W czasie pobytu w jednym z 10 krajów wymienionych przez WHO zalecana jest szczególnie ścisła higiena rąk oraz mycie i obieranie surowych warzyw i owoców przed zjedzeniem.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA