fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rpkom

MAiC czeka do jesieni ze wskazaniem zagrożonych sieci szerokopasmowych

Na pytanie rpkom.pl i "Rz" resort administracji i cyfryzacji przygotował krótkie podsumowanie dotychczasowych inwestycji w sieci szerokopasmowe realizowane przez województwa.
- Zgodnie z danymi przekazanymi przez samorządy województw, prace budowlane we wszystkich projektach budowy regionalnych sieci szerokopasmowych, wkroczyły w fazę wykonawczą. Od początku realizacji, 14 największych projektów budowy regionalnych sieci szerokopasmowych zrealizowano już ponad 4,6 tys. km sieci szerokopasmowych, w tym wybudowano 3,88 tys. km sieci oraz 775 km sieci zrealizowano z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury - poinformował rpkom.pl Artur Koziołek, rzecznik MAiC.
- Łącznie w ramach projektów budowy regionalnych sieci szerokopasmowych wykorzystanych zostanie prawie 8 tys. km już istniejących sieci - dodał wyjaśniając, że tylko w taki sposób można rzetelnie przedstawić informację o realizowanych inwestycjach.
Jak zapewnił Koziołek, w rzeczywistości liczba wybudowanych kilometrów jest wyższa od wskazanej, ponieważ sumaryczna liczba kilometrów nie uwzględnia odcinków zgłoszonych do odbioru, a więc faktycznie wybudowanych, ale nieodebranych formalnie protokołem odbioru.
- Jednocześnie, zgodnie z danymi posiadanymi przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji obecnie prace budowlane trwają na ponad 3,15 tys. km - poinformował nas rzecznik.
MAiC spodziewa się, że trwający sezon budowlany sprawi, iż jesienią 2014 r. regionalne sieci szerokopasmowe zanotują "istotny postęp inwestycji".
Poprosiliśmy resort również o wskazanie projektów szerokopasmowych, które mogą być zagrożone. - Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji prowadzi monitoring projektów,  jednak do jesieni 2014 roku trudno jednoznacznie wskazać projekty, które są zagrożone. Jeszcze za wcześnie na taką ocenę - powiedział Koziołek.
Resort proszony o komentarz do informacji, że Województwo Małopolskie rozważa cofnięcie dotacji dla Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej odpowiedział następująco:
- (...) Niewątpliwie realizacja tak dużego projektu w tak krótkim czasie stanowi ogromne wyzwanie dla jego wykonawcy. Projekt ten, zdaniem MAC wymagać będzie szczególnego wsparcia samorządu województwa, tak aby do 2015 r. zakończyć proces inwestycyjny. Analogicznego wsparcia będzie wymagał także projekt budowy Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej, który zgodnie z założeniem ma zostać zakończony jeszcze w tym roku - odpowiedział rzecznik.
Źródło: rpkom.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA