fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Mariano Rajoy spotka się z Donaldem Tuskiem

Mariano Rajoy przeprowadził odważne reformy
AFP
Jędrzej Bielecki
Przez trzy lata musiał się zmagać z kryzysem państwa, ale dziś szef hiszpańskiego rządu znów jest jednym ?z najbardziej wpływowych przywódców Europy. ?W poniedziałek spotka się w Gdańsku z Donaldem Tuskiem.
Taśmy ujawnione przez „Wprost" mają nie tylko negatywnych bohaterów. W rozmowie z Markiem Belką szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz chwali Mariano Rajoya za stanowczość, z jaką potrafił ukrócić skandal związany z rzekomo nielegalnym finansowaniem Partii Ludowej dzięki jasnemu rozdzieleniu interesów państwa i partii politycznych.
Ale Rajoy ma znacznie więcej powodów do dumy. Królestwo, które niedawno stało na skraju bankructwa, teraz jest chwalone przez międzynarodowe instytucje finansowe. Standard & Poor's niedawno podniósł wycenę ryzyka kredytowego kraju (z BBB- do BBB), MFW zaś uznał, że w nadchodzących trzech latach hiszpańska gospodarka będzie się rozwijała w tempie przynajmniej 1,6 proc. To doskonały wynik na tle Grecji i Portugalii, dwóch państw wciąż balansujących na skraju recesji.
Rajoy w 2012 r. przeprowadził radykalną zmianę regulacji rynku pracy. Dziś przedsiębiorcom o wiele łatwiej jest zwolnić pracowników, a także ograniczyć ich pensje, jeśli biznes się pogarsza. To przyczyniło się do niezwykle wysokiego bezrobocia – pracy szuka prawie 6 mln Hiszpanów, przeszło ¼ siły roboczej kraju. Ale z powodu zmian zarobki spadły średnio o 10 proc., przez co hiszpańska gospodarka stała się o wiele bardziej konkurencyjna. Do tego stopnia, że strach przed sąsiadem zza Pirenejów padł na Francję, gdzie prezydent Francois Hollande nie ma odwagi przeprowadzić podobnej reformy.
Hiszpanię znów doceniają także zagraniczne koncerny. Jak podał hiszpański bank centralny, w ub.r. inwestycje zagraniczne wzrosły o 40 proc., do 30 mld euro.
Szef konserwatywnego rządu zdołał także zasadniczo obciąć wydatki socjalne państwa. Dzięki temu w ub. tygodniu mógł sobie pozwolić na znaczące ograniczenie wysokości podatków (z 30 do 25 proc. CIT) i zapowiedział uruchomienie pakietu stymulacji gospodarki. Mimo to MFW nie obawia się problemów ze spłatą bardzo wysokiego (prawie 100 proc. PKB) długu.
W przeciwieństwie do innych państw południa Europy Hiszpania znów staje się wpływowym i cenionym przez inne kraje Unii partnerem. Także Polskę.
– Symbolem nowego oblicza Hiszpanii jest wstąpienie na tron króla Filipa. Jego ojciec kojarzył się z innym, gorszym obrazem kraju – przyznaje „Rz" rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.
Tusk przyjmuje Rajoya w rodzinnym mieście z grupą ministrów, w tym obrony.
– Interesują nas doświadczenia Hiszpanii z włączeniem się do europejskiego przemysłu obronnego – mówi „Rz" Tomasz Siemoniak. – Będziemy też rozmawiali o wspólnym projekcie tankowania w powietrzu, eksploatacji samolotów CASA, współpracy wojsk specjalnych oraz rozpoznaniu na morzu – dodaje szef MON.
Oba kraje chcą też znacznie ściślej niż wcześniej współpracować w polityce zagranicznej.
– Nam bardzo zależy, aby cała UE mówiła jednym głosem w sprawie Ukrainy. To warunek skutecznej polityki wobec Rosji i efektywnego wsparcia dla nowych władz w Kijowie – podkreśla Kidawa-Błońska. Takie wsparcie ze strony jednego z krajów Unii najdalej położonego od Kijowa nie jest oczywiste. Dlatego Polska chce wyjść naprzeciw oczekiwaniom Hiszpanii w kluczowym dla Madrytu temacie: niepodległości Katalonii. 9 listopada w prowincji zostanie rozpisane referendum w tej sprawie, ale dla Rajoya jest ono nielegalne.
– Polska popiera zachowanie jedności przez Hiszpanię – ucina rzeczniczka rządu.
Obaj premierzy chcą też poprzeć kandydaturę na szefa KE Jeana-Claude'a Junckera. W tej sprawie konserwatywni przywódcy Europy są podzieleni: Wielka Brytania popierana przez Szwecję, Węgry i Holandia niechętnie odnosi się do b. premiera Luksemburga w obawie, że będzie on dążył do nadmiernej integracji Unii.
– Nam zawsze dobrze się z Junckerem współpracowało – mówi Kidawa-Błońska.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA