fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Generał Pacek zdejmuje mundur

Gen. dyw.. dr hab. Bogusław Pacek
Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska
Grzegorz Byszewski
Marek Kozubal
Gen. Bogusław Pacek jutro przestanie pełnić obowiązki rektora - komendanta Akademii Obrony Narodowej w Warszawie - ustalił rp.pl. Przechodzi na generalską emeryturę.
Formalnie gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek przestanie pełnić tę funkcję we wtorek po godz. 9.30. Tego dnia wypadają jego 60 urodziny. - Zgodnie z ustawą, do 60 roku życia może pełnić obowiązki jako generał. Pan generał przechodzi na emeryturę w dniu swoich urodzin - mówi "Rz" Magdalena Rochnowska, rzecznik Akademii Obrony Narodowej.
Jak dodaje w uroczystości przekazania obowiązków przez gen. Packa zastępcy będzie uczestniczył minister obrony narodowej Tomasz Siemioniak. - Nadal pan generał będzie doradcą ministra, będzie także współpracował z uczelnią - zapewnia Magdalena Rochnowska.
Tymczasowo obowiązki komendanta - rektora od jutra będzie pełnił płk. prof. Dariusz Kozerawski, dotychczasowy prorektor do spraw wojskowych i współpracy zagranicznej AON. Będzie ją sprawował do momentu, gdy minister obrony powoła nowego komendanta.
Gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek jest nietuzinkową postacią. Jako rektor - komendanta Akademii organizował spotkania z politykami i światowej klasy specjalistami wojskowści z całego świata, na terenie uczelni zorganizował m.in. park militarny, w którym odbywały się pikniki wojskowe. Ostatnio pod jego kierownictwem działał zespół ekspercki, który przygotowywał koncepcję zmian w Narodowych Siłach Rezerwowych.
Pacek nie miał wykształcenia stricte wojskowego, jest absolwentem filologii na Uniwersytecie Gdańskim. W 1978 roku rozpoczął służbę wojskową. Najpierw przez rok jako podchorąży Szkoły Oficerów Rezerwy, a następnie od 1979 roku jako żołnierz zawodowy jednostek WSW w Gdańsku i Bydgoszczy.
W 1990 roku uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych. Przez kilka lat prowadził badania psychologiczne oficerów Wojska Polskiego. W czasie służby wojskowej był wykładowcą psychologii w Pomezańskim Kolegium Teologicznym, Akademii Marynarki Wojennej i Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1990-2006 pełnił służbę w Żandarmerii Wojskowej. Od 1997 do 2003 roku kierował Mazowieckim Oddziałem Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.
1 sierpnia 2003 roku gen. bryg. dr Bogusław Pacek został komendantem głównym Żandarmerii Wojskowej. W Święto Wojska Polskiego, 15 sierpnia 2005 roku, otrzymał awans na generała dywizji. Jest pomysłodawcą i twórcą oddziałów specjalnych ŻW w Warszawie, Mińsku Mazowieckim i Gliwicach.
W latach 2008-09 pełnił obowiązki zastępcy dowódcy operacji Unii Europejskiej w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej.
Od listopada 2010 do czerwca 2012 pełnił służbę na stanowisku Radcy Ministra Obrony Narodowej, doradzając kolejno ministrom Bogdanowi Klichowi i Tomaszowi Siemoniakowi. Jest pomysłodawcą i inicjatorem zbudowania jednostki specjalnej AGAT w Gliwicach.
Od 20 sierpnia 2012 roku był rektorem-komendantem Akademii Obrony Narodowej.
Pełniący obowiązki rektora płk. prof. Dariusz Kozerawski specjalizuje się w historii najnowszej i bezpieczeństwie międzynarodowym.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA