fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Rząd proponuje wzrost płacy minimalnej w 2015 r. oraz wyższe składki ZUS

Rząd proponuje wzrost płacy minimalnej w 2015 r. do 1750 zł
www.sxc.hu
W 2015 r. minimalna pensja wyniesie 1750 zł, od marca o około 2 proc. wzrosną także świadczenia z ZUS.
Na wczorajszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła założenia przyszłorocznego budżetu, które mają ogromne znaczenie dla 800 tys. pracowników otrzymujących minimalną pensję, milionów emerytów i rencistów, osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej czy tych, którzy jeżdżą samochodem bez wymaganego ubezpieczenia. W przyszłym roku wzrosną bowiem kary za brak polisy OC (patrz ramka).

Kasa dla administracji

Najważniejsza deklaracja, jaka padła wczoraj z ust premiera, dotyczy jednak możliwości podwyższenia płac w administracji publicznej zamrożonych od ponad pięciu lat. Premier zastrzegł, że rząd prowadzi dopiero analizy w tym zakresie. Na korzyść pracowników budżetówki przemawia to, że polska gospodarka ma się dobrze. Resort finansów przewiduje w tym roku wzrost PKB o 3,3 proc., a w przyszłym o 3,8 proc., co w połączeniu z niską inflacją (1,2 i 2,3 proc. w 2014 i 2015 r.) może dać dodatkowe środki dla budżetu. Decyzja w tej sprawie powinna zapaść do września, kiedy to rząd wysyła projekt ustawy budżetowej na przyszły rok do Sejmu.

Wyższe koszty

Przyjęta wczoraj przez Radę Ministrów propozycja nowej stawki minimalnego wynagrodzenia w wysokości 1750 zł zostanie teraz przesłana do Komisji Trójstronnej. W poprzednich latach takie propozycje stawały się jednak później obowiązującym prawem. W tym roku będzie podobnie, szczególnie że związki zawodowe opuściły KT. Nie ma więc możliwości negowania propozycji rządu.
Dla pracodawców podwyżka minimalnego wynagrodzenia oznacza podwyższenie kosztów zatrudnienia osób z najniższymi kwalifikacjami. Do minimalnej pensji muszą dołożyć kolejne 350 zł składek do ZUS. Zatrudnienie osoby z minimalną pensją będzie kosztowało pracodawcę około 2,1 tys. zł miesięcznie.
– To bardzo zła informacja. Decyzja rządu nie rozwiąże problemów osób bezrobotnych i nisko zarabiających – mówi Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.
– Pracownik otrzyma na rękę 1286 zł, czyli podwyżka wyniesie tylko 49 zł netto – ripostuje Jan Guz, szef OPZZ.

Niewiele dla emerytów

Niska inflacja niekorzystnie wpłynie na waloryzację świadczeń milionów emerytów i rencistów.
Rząd zadecydował wczoraj, że podwyżka emerytur, rent, świadczeń przedemerytalnych i innych wypłat z systemu ubezpieczeń społecznych nastąpi na minimalnym poziomie (tj. inflacja plus 20 proc. realnego wzrostu płac).
Wszystko wskazuje, że przy waloryzacji ich świadczeń w marcu 2015 r. dostaną podwyżkę nieprzekraczającą 2 proc.
Najniższa emerytura, która wynosi 844,45 zł, wzrosłaby o 16 zł. Przeciętna emerytura, która na koniec 2013 r. wyniosła 1888 zł, wzrosłaby zaś o 37 zł miesięcznie. Dokładna stawka waloryzacji świadczeń ZUS będzie znana na początku 2015 r. po ogłoszeniu danych przez GUS.
Wzrost świadczeń, kar i składek
Ustalenie płacy minimalnej na poziomie 1750 zł pociąga za sobą wzrost od 1 stycznia 2015 r. innych wskaźników. Wyniosą:
> 1400 zł – minimalne wynagrodzenie za pierwszą pracę;
> 1750 zł – minimalne odszkodowanie za dyskryminację w pracy ?i molestowanie seksualne oraz zadośćuczynienie za mobbing;
> 3500 zł oraz 5250 zł – kara nakładana przez ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny za brak ubezpieczenia OC kierującego pojazdem osobowym i ciężarowym powyżej 14 dni;
> 26 250 zł – limit odprawy wypłacanej pracownikowi w razie zwolnień grupowych;
> 154,61 zł – preferencyjne składki na ubezpieczenia społeczne płacone przez pierwsze dwa lata od rozpoczęcia działalności. ?Z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym składki wyniosą 167,47 zł. Do tego trzeba będzie doliczyć ok. 300 zł składki zdrowotnej, której dokładną wysokość poznamy na koniec 2014 r.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA