fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

W niedzielę Zielone Świątki - pracować mogą tylko właściciele sklepów

www.sxc.hu
W Zielone Świątki za ladą może stanąć tylko właściciel sklepu. To dzień wolny od pracy, w którym nie wolno pracować w placówkach handlowych.
Taki zakaz ustanawia art. 1519a k.p. Oznacza to, że zatrudnione w tej branży osoby nie mogą wtedy wykonywać etatowego zajęcia.
Praca w święto dozwolona jest jedynie w ściśle określonych okolicznościach. Reglamentuje ją art. 15110 k.p. Można pracować w ruchu ciągłym, w pracy zmianowej, przy niezbędnych remontach, w transporcie i komunikacji, w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych, przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, w rolnictwie i hodowli, przy pracach koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w systemie pracy weekendowej. Artykuł 15110 pkt 9 k.p. zawiera niesprecyzowane kryterium dozwolonej świątecznej pracy – tę konieczną ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności. Przykładowo są to te wykonywane w gastronomii (np. restauracje, bary), w zakładach świadczących usługi dla ludności (np. dostawa mediów) czy w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury (kina, teatry, muzea), oświaty, turystyki i wypoczynku.
Kilka e-maili uzasadni także niedzielną pracę dla zagranicznego kontrahenta. Zgodnie z art. 15110 ?pkt 11 k.p. w te szczególne dni można świadczyć e-zadania na rzecz różnych zagranicznych przedsiębiorstw działających m.in. w państwach z innych stref czasowych. Ale nie tylko. Wystarczy, że odbiorcy usługi – zagranicznego kontrahenta – nie obowiązuje polski kalendarz świąt lub niedziela jest dla niego dniem pracy. Kluczem do e-usług w święta jest różnica ?w państwowych uroczystościach.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA