fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

Abonament rtv będzie droższy

Obowiązek wnoszenia opłaty przez wszystkich użytkowników odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych nakłada ustawa o opłatach abonamentowych z 21 kwietnia 2005 r.
Fotorzepa, Jerzy Dudała JD Jerzy Dudała
Od nowego roku ?wzrosną opłaty ?za radio i telewizję.
Dziś wchodzi w życie rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 6 maja 2014 r. Dotyczy ono wysokości abonamentu za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych w 2015 r.
W przyszłym roku opłata wyniesie za radio 6,50 zł za jeden miesiąc. Dziś jest to o złotówkę mniej. Z kolei za korzystanie z telewizora i radia będzie to 21,50 zł miesięcznie. Obecnie opłata ta jest niższa o 2,20 zł.
W wypadku abonamentu za cały rok opłata za radio wyniesie w 2015 r. 70,20 zł. Dziś jest to 63,70 zł. Gdy zaś płacimy za oba rodzaje odbiorników abonament wyniesie w 2015 r. – 232,20 zł, a nie, jak obecnie, 208,45 zł.
Tak samo jak w latach ubiegłych za wniesienie opłat z góry będą przysługiwały upusty. W wypadku radia wyniesie on 3 proc. miesięcznej opłaty za uiszczenie abonamentu za dwa miesiące z góry. Maksymalna bonifikata może natomiast wynieść 10 proc. miesięcznego abonamentu, jeżeli zapłaci się za rok z góry.
Podobna zasada stosowania upustów obowiązuje w wypadku abonamentów za odbiorniki radiowe i telewizyjne.
Opłatę abonamentową uiszcza się z góry do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Zgodnie z przepisami, opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych. W tym celu powinno się zarejestrować je na poczcie.
Osoby fizyczne wnoszą miesięcznie jedną opłatę (radiową lub radiowo-telewizyjną) niezależnie od liczby używanych odbiorników w domu lub samochodzie. Firmy i instytucje płacą abonament za każdy używany odbiornik radiowy i telewizyjny.
Ze ściągalnością abonamentu w praktyce nie jest najlepiej.
podstawa prawna: rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 20 maja 2014 r. DzU z 20 maja, poz. 647
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA