fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Odwrócona hipoteka: kredyt w zamian za nieruchomość

Fotorzepa, Darek Golik
Bank przyzna kredyt w zamian za nieruchomość. Przejdzie ona na jego własność po śmierci osoby korzystającej z tej oferty.
W tym tygodniu Sejm zajmie się rządowym projektem ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Każdy będzie mógł dostać pieniądze od banku w zamian za mieszkanie czy działkę.
Projekt przewiduje, że każda osoba fizyczna, w tym emeryt, będzie mogła liczyć na zastrzyk gotówki. O formie wypłaty ma decydować sam kredytobiorca. Mogą to być comiesięczne wypłaty bądź jednorazowo większa kwota.
Osoba, która zechce skorzystać z odwróconego kredytu, będzie musiała posiadać majątek w postaci nieruchomości. Chodzi m.in. o domy lub mieszkania, do których przysługuje jej prawo własności, a także o użytkowanie wieczyste gruntu zabudowanego budynkiem lub budynkami. Z kredytu będą mogli też skorzystać posiadacze mieszkań własnościowych w spółdzielni mieszkaniowej oraz współwłaściciele nieruchomości.
Kredytów udzielą banki, ich oddziały zagraniczne oraz instytucje kredytowe prowadzące działalność transgraniczną. Zabezpieczeniem ma być hipoteka.
Po śmierci kredytobiorcy prawo do nieruchomości zostanie przeniesione na bank (instytucję kredytującą). Spadkobiercy będą jednak mogli zdecydować się na spłatę kredytu po zmarłym i wtedy nieruchomość odzyskają.
Sejm już pracuje nad podobnym projektem. Chodzi o propozycję autorstwa grupy posłów SLD. Jest już po pierwszym czytaniu.
Projekt przyjęty przez Radę Ministrów w ogóle nie dotyczy istniejącej na rynku oferty. Są już bowiem firmy, które proponują na podstawie przepisów kodeksu cywilnego dożywocie i rentę dożywotnią. Przepisy k.c. nie zapewniają jednak pełnej ochrony. Oferta dotyczy tylko emerytów. Własność zaś przechodzi na firmę jeszcze za życia jej klienta. Nad projektem w tej sprawie pracuje Ministerstwo Gospodarki.
etap legislacyjny: pierwsze czytanie
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA