fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rekordowy popyt na zagraniczne wycieczki

Fotorzepa, Urszula Lesman ula Urszula Lesman
Aż o 41 proc. wzrosła liczba rezerwacji na tegoroczne lato w porównaniu do ubiegłego sezonu. Polacy chcą wypoczywać bardziej komfortowo, choć za wakacje płacą niewiele więcej. Najpopularniejsza tego lata jest Grecja. Zainteresowanie Egiptem i Hiszpanią jest wyraźnie mniejsze.
Travelplanet.pl, największy polski multiagent turystyczny, przeanalizował rezerwacje swoich klientów na sezon letni (28 czerwca – 31 sierpnia), zrobione do 27 maja. Statystyki pokazują wyjątkowo duże zainteresowanie zagranicznym wypoczynkiem za pośrednictwem biur podróży – to wzrost aż o 41 proc. w stosunku do ubiegłego sezonu letniego.
Według majowego raportu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, bazującego na danych rezerwacyjnych  blisko 3000 agentów, sprzedaż zagranicznych wakacji w sezonie letnim wzrosła o 30 proc. w stosunku do analogicznego okresu rezerwacyjnego w ubiegłym roku. Ale również najwięksi polscy touroperatorzy pokazują wzrost ponad średnią całego rynku
– To jednoznaczny sygnał, że nastąpiła koncentracja branży turystycznej – uważa Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i commerce Travelplanet.pl. Jego zdaniem, turyści doświadczeni upadkami wielu biur podróży w 2010 i 2012 roku wybierają dużych i sprawdzonych touroperatorów. Duży wzrost ma świadczyć również o tym, że w szczycie sezonu trudno samodzielnie przygotować wyjazd tańszy od oferty touroperatora. Z przeprowadzonej przez Travelplanet.pl analizy wynika, że w szczycie sezonu tylko w 2 na 10 wypraw samodzielne organizowanych było korzystniejsze cenowo niż wykupienie wycieczki.
Najbardziej popularne kierunki nie ulegają zmianie nie tylko w stosunku do ubiegłego roku, ale od wielu lat. Polacy lubią wypoczywać w krajach basenu Morza Śródziemnego. -  Oferta jest porównywalna cenowo z kosztami wypoczynku w Polsce w podobnym standardzie natomiast pogoda,  w odróżnieniu od Polski, jest gwarantowana – podkreśla Travelplanet.
Z dotychczasowych rezerwacji wynika, że do Grecji wyjedzie tego lata blisko trzech na 10 polskich turystów – przede wszystkim na wyspy: Kretę, Korfu, Kos, Rodos i bardzo popularnej w tym sezonie Zakhyntos. Wyraźnie mniejszą popularnością cieszy się natomiast Egipt i Hiszpania.
Polscy turyści powracają tego lata do komfortowego modelu wypoczynku. Do hoteli o standardzie 5* wybiera się 25 proc. klientów Travelplanet.pl. Do obiektów czterogwiazdkowych – 44,5 proc. Rezerwacje na ubiegłe lato wynosiły odpowiednio 20 proc. i 42 proc.  Jeśli zsumować tegoroczne i ubiegłoroczne rezerwacje dokonane do końca maja w obiektach o wysokim standardzie okazuje się, że poprzedniego lata chciało w nich wypoczywać 6 na 10 turystów, obecnie zaś – 7 na 10. Za to hotele trzygwiazdkowe na nadchodzące lato wybrało 27 proc. turystów zaś w ubiegłym roku na taką opcję decydowało się ponad 33 proc. wyjeżdżających na zagraniczne wakacje.
Także standard wyżywienia, na jaki decydują się turyści tego  pokazuje, że chcą oni wypoczywać wygodnie. Ofertę All Inclusive zarezerwowało 79 proc. klientów Travelplanet.pl, a HB, tj. śniadania i obiadokolacje – 12 proc. Tylko niecałe 5 proc. wyjedzie na wakacje, na których sami będą organizować sobie wyżywienie. Co ciekawe, średni koszt wyjazdu w lecie wzrósł nieznacznie, to obecnie 2673 zł. Poprzedniego lata turyści płacili średnio 2610 zł na osobę.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA