fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Firmy zatrudniające bezrobotnych otrzymają dofinansowanie do wynagrodzeń

www.sxc.hu
Dofinansowania do pensji osób 50+ i zmniejszenie obciążeń ZUS ?dla firmy, która da pierwszą pracę, mają zachęcić do zatrudniania bezrobotnych.
Warto, by przedsiębiorcy rozglądający się za nowymi pracownikami, przygotowali się do tych zmian. Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia, która przewiduje nowe dofinansowania dla firm za zatrudnienie bezrobotnego, została już podpisana przez prezydenta i czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie prawdopodobnie w połowie maja.

Więcej możliwości

Przedsiębiorcy będą mogli m.in. liczyć na 840 zł dopłaty do wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnego powyżej 50 lat przez 12 miesięcy i dodatkowe sześć miesięcy bez wsparcia. Dotacja na bezrobotnych powyżej 60. roku życia będzie przysługiwała przez 24 miesiące. Do roku wydłuży się obowiązkowe dalsze zatrudnienie już bez wsparcia.
Nowelizacja przewiduje też tzw. grant na telepracę w wysokości do 10 tys. zł, w zamian za zatrudnienie rodzica dziecka do sześciu lat lub osoby sprawującej opiekę nad bliskim. Zatrudnienie na odległość w pełnym wymiarze będzie musiało trwać przez rok, a na pół etatu przez 18 miesięcy.
Przedsiębiorca, który da pierwszą pracę bezrobotnemu do 30. roku życia, będzie mógł liczyć na to, że urząd zrefunduje mu składki na ZUS od jego pensji (do 840 zł miesięcznie) przez pierwszy rok zatrudnienia. Potem będzie musiał zatrudniać bezrobotnego przez kolejne sześć miesięcy bez wsparcia.
Jak zapewnia Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej, w urzędach pracy są pieniądze na nowe formy wsparcia.

Warto się pospieszyć

– Mamy już przygotowane 12 rozporządzeń do nowelizacji. Poza tym do urzędów pracy w całej Polsce trafiły już poradniki, jak korzystać z nowych przepisów – mówi Męcina.
Choć na wsparcie dla bezrobotnych w tym roku przewidziano aż 5 mld zł, pieniędzy nie wystarczy dla wszystkich. Przedsiębiorcy, którzy chcą z niego skorzystać, powinni pospieszyć się ze złożeniem wniosku do urzędu pracy. Jednak tylko od lokalnego pośredniaka zależy, jakie formy wsparcia z nowej puli zdecyduje się wdrożyć u siebie po zmianie przepisów.
etap legislacyjny: przed publikacją w Dzienniku Ustaw
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA