fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Gry wojenne koncernów zbrojeniowych

Domena publiczna
Włoski sędzia odrzucił wniosek Indii, dotyczący odzyskania ponad 278 mln euro będących gwarancjami bankowymi dla włoskiej grupy Finmeccanica.
Indie anulowały bowiem zamówienie na 12 najwyższej klasy śmigłowców Finmeccanica AgustaWestland powołując się na naruszenie przepisów prawa w związku rzekomą korupcją. Rząd w Delhi nadal może jeszcze odwołać się od tej decyzji. Całkowita wartość programu gwarancyjnego z Deutsche Bank SPA, Deutsche Bank AG, Intesa Sanpaolo i Państwowego Banku Indii wyniósł około 300 mln euro.
Początek sprawy sięga lutego 2013 roku, kiedy to szef Finmeccanica Giuseppe Orsi został aresztowany ze względu na podejrzenie o korupcję. Sprawa miała dotyczyć właśnie sprzedaży śmigłowców rządowi Indii. Chodziło o rzekome łapówki zapłacone aby przeforsować sprzedaż wspomnianych już 12 helikopterów dla indyjskiego rządu. Również prezes spółki AgustaWestland, Bruno Spagnolini został zatrzymany w ramach śledztwa i osadzony w areszcie domowym.
Należący do giganta zbrojeniowego Finmeccanica koncern Agusta Westland (AW) jest jednym z trzech największych producentów helikopterów na świecie. AW sporo inwestuje również w Polsce. Od ponad 3 lat jest m.in właścicielem polskich zakładów w Świdniku, zatrudniających kilka tysięcy osób. AgustaWestland i PZL Świdnik przystąpiły do rywalizacji o dostawy 70 helikopterów dla polskiej armii. AgustaWestland oferuje swoją nową konstrukcję - helikopter AW 149 i zapowiada, że całą produkcję maszyny umieści w Świdniku. Konkurentami AW w polskim przetargu są amerykański Sikorsky Aircraft ( grupa UTC) i Eurocopter.
Kilka tygodni temu władze w Delhi zgodziły się na rozmowy z AgustaWestland w ramach arbitrażu , który odbędzie się w Indiach i może trwać miesiące , a nawet lata. Również kilka tygodni temu wiceszef MON Czesław Mroczek poinformował, że jeszcze w tym roku zostanie rozstrzygnięty przetarg na zakup śmigłowców. Chodzi dokładnie o wymienione już 70 sztuk dla polskiej armii.
Władze koncernu Finmeccanica muszą być wyjątkowo zdeterminowane planami szerszego udziału także w polskim rynku zbrojeniowym, gdyż już pod koniec ubiegłego roku pojawiła się możliwość wyjazdu do Włoch dla dziennikarzy piszących o wojsku i bezpieczeństwie. W rewanżu zaproszeni mieli przedstawić w polskich mediach pozytywny wizerunek zbrojeniowego giganta.
Wracając do Indii, warto na koniec dodać, iż Indie i Rosja w ostatnich dniach doszły do porozumienia w sprawie współpracy oraz finansowania dostaw śmigłowców produkcji rosyjskiej dla afgańskiej armii.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA