fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

W 2015 r. nowe składy piętrowych pociągów dla Kolei Mazowieckich

Koleje Mazowieckie podpisały we wtorek z bydgoską PESĄ umowę na dostarczenie 22 wagonów piętrowych oraz dwóch lokomotyw elektrycznych. Wartość kontraktu to ok. 280 mln zł. Nowe składy mają wyjechać na mazowieckie tory w 2015 roku.
Umowę podpisano w Warszawie w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik poinformował na konferencji, że ok. 180 mln będzie pochodziło z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Resztę wyłoży przewoźnik, czyli Koleje Mazowieckie.
"To jeden z największych kontraktów realizowanych obecnie na Mazowszu. Jest to kolejny krok w modernizacji naszych przewozów w regionie" - zaznaczył. Dodał, że Koleje Mazowieckie oraz Warszawska Kolej Dojazdowa są strategicznymi przedsiębiorstwami, które obecnie przewożą blisko 70 mln osób rocznie.
Struzik ocenił, że nowe wagony będą wykorzystywane w godzinach szczytu na szczególnie obłożonych przez pasażerów trasach. Ma poprawić się również komfort jazdy. Członek zarządu Kolei Mazowieckich Dariusz Grajda wyjaśnił, że nowe składy oznaczają więcej miejsc siedzących i zmniejszenie tłoku w regionalnych pociągach. Czesław Sulima, także reprezentujący przewoźnika dodał, że komfort jazdy poprawi się szczególnie dla podróżujących z Płocka, Działdowa, Dęblina, Radomia czy Skierniewic. Dzięki kontraktowi ma się także zwiększyć zatrudnienie w spółce. Pierwszy z wagonów wyprodukowanych przez PESĘ ma trafić do mazowieckiego przewoźnika w styczniu, a ostatni w sierpniu 2015 roku.
Prezes PESY Tomasz Zaboklicki zwrócił uwagę, że kontrakt z samorządem mazowieckim na pierwszy polski wagon piętrowy w systemie push-pull pozwoli firmie łatwiej ubiegać się także o zamówienia zagraniczne.
Struzik zapewnił, że samorząd zrobi wszystko, aby projekt został zrealizowany w terminie. Środki unijne należy rozliczyć do końca 2015 roku.
Nowe pociągi będą eksploatowane w systemie push-pull; oznacza to, że skład napędzać będzie lokomotywa, a sterowanie, w zależności od kierunku jazdy, prowadzone będzie z wagonu sterowniczego lub lokomotywy. Pociągiem będzie mogło podróżować jednocześnie ok. 1,7 tys. pasażerów. Składy push-pull przystosowane są do jazdy z prędkością 160 km/h.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA