fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Ci dwaj są wybitni - Franciszek o swych poprzednikach

AFP
Dlaczego Ojciec Święty zdecydował się na wspólną kanonizację dwóch papieży?
Kanonizacja Jana Pawła II oraz Jana XXIII będzie pierwszą w tym stuleciu uroczystością, w czasie której świętym zostanie ogłoszony papież. Ostatnim kanonizowanym był Pius X. Został wpisany w poczet świętych 29 maja 1954 roku. Ale tegoroczna uroczystość jest wyjątkowa także z innego powodu. Franciszek ogłosi świętymi jednocześnie dwóch papieży.
Kiedy 30 września ubiegłego roku na zwyczajnym konsystorzu w Rzymie oznajmił, że będzie to wspólna kanonizacja, wszyscy zadawali sobie pytanie: dlaczego. Argumentowano, że obaj papieże byli ludźmi wielkiego formatu i powinni być ogłoszeni świętymi osobno. Sam papież Franciszek wyjaśniał swoją decyzję podczas powrotu ze Światowych Dni Młodzieży w Brazylii.
– Sądzę, że uroczyste kanonizowanie obydwu razem będzie przesłaniem dla Kościoła: ci dwaj są wybitni, dobrzy, bardzo dobrzy – tłumaczył. – Będzie dla mnie wielką radością, że zostaną ogłoszeni świętymi tego samego dnia, na tej samej uroczystości.
W czasie tej podróży i rozmowy z dziennikarzami papież wspominał także swoich poprzedników.
– Jan XXIII jest postacią przypominającą trochę „wiejskiego proboszcza", księdza kochającego każdego ze swych wiernych, umiejącego zatroszczyć się o wiernych, i tak zachowywał się jako biskup i nuncjusz. A jak wiele fałszywych metryk chrztu wydawał on w Turcji, aby ocalić Żydów! To człowiek mężny, dobry wiejski ksiądz, z wielkim poczuciem humoru, jakże wielkim, o wielkiej świętości – mówił papież.
Mówiąc zaś o Janie Pawle II,  podkreślał, że był to „wielki misjonarz Kościoła". – Ileż odbył podróży? Wyruszał! Odczuwał ten zapał, aby nieść w świat Słowo Boże. To Paweł, św. Paweł – to dla mnie wielki człowiek – tłumaczył dziennikarzom.
Z kolei w listopadzie 2013 r. w czasie spotkania w bazylice watykańskiej z pielgrzymami z diecezji Bergamo, na której terenie urodził się Jan XXIII, Franciszek zwracał uwagę na to, że 3 czerwca 1963 r., gdy umierał „dobry papież", plac św. Piotra stał się „świątynią pod gołym niebem", w której gromadziły się tłumy wiernych.
– Cały świat uznał w papieżu Janie pasterza i ojca. Pasterza, gdyż był ojcem – wyjaśniał.
W podobnym tonie mówił o odchodzeniu Jana Pawła II na audiencji w dniu dziewiątej rocznicy śmierci Karola Wojtyły. Zaznaczał, że polski papież „świadczył dobro nawet swoim cierpieniem". – To było nauczanie jego życia, na które Lud Boży odpowiedział wielką miłością i czcią – stwierdził Franciszek.

Tak mówili Jan Paweł II oraz Benedykt XVI

Karol Wojtyła?, biskup krakowski
Był to pontyfikat mocny – mocny mocą Ewangelii. Moc Ewangelii okazała się w nim tak bardzo, że nie tylko wierzący katolicy, wyznawcy Chrystusa, ją odczuli. Przede wszystkim objawiła się ta moc jako prawda.
po śmierci Jana XXIII, ?miesięcznik „Znak" (nr 7–8, 1963 r.)
Jan Paweł II?, papież
W pamięci wszystkich utrwalił się obraz papieża Jana z uśmiechem na twarzy i z ramionami szeroko otwartymi, przygarniającymi cały świat. Iluż ludzi urzekła prostota jego serca, połączona z rozległą znajomością człowieka i jego spraw!
msza beatyfikacyjna Jana XXIII ?w Rzymie, 1 października 2000 r.
Benedykt XVI, ?papież senior
Papież Jan uczył, że wiara w Chrystusa i przynależność do Kościoła, matki i nauczycielki, jest gwarancją owocnego świadectwa chrześcijańskiego w świecie. W ten sposób pośród ostrych konfliktów swoich czasów papież ten był człowiekiem i pasterzem pokoju.
50. rocznica wyboru Jana XXIII
Benedykt XVI?, papież senior
Wydaje mi się, że czuję Jego silną dłoń (Jana Pawła II – red.) ściskającą moją rękę, wydaje mi się, że widzę Jego pełne uśmiechu oczy i słyszę Jego słowa skierowane w tej chwili zwłaszcza do mnie: Nie lękaj się!
podczas mszy w Kapicy Sykstyńskiej ?dzień po konklawe, na którym ?został następcą Jana Pawła II
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA